Teatralizuota istorinių epochų rekonstrukcija ir protmūšiai Alytaus miesto teatro amfiteatre (Archyvų metams paminėti)

Vieno žmogaus atmintyje telpa palyginti nedaug žinių bei  prisiminimų. Mus visus prisimena archyvai, kuriuose saugoma kolektyvinė atmintis – gerokai platesnė, išsamesnė, paremta rašytiniais dokumentais. Praėjo jau šimtmetis nuo pirmojo archyvo įkūrimo Lietuvoje. 2021-ieji paskelbti Archyvų metais.

 „Pasimatuok“ žinias apie miestą

Pažymint Archyvų metus, pirmąjį vasaros mėnesį, tarp gausybės kitų mieste vykstančių renginių, miestelėnai  kviečiami „pasimatuoti“ savo žinias apie Alytų, jo istoriją, žmones.

Archyvų metams pažymėti skirti keturi protmūšiai, menantys vis kitą istorijos tarpsnį, vyks po atviru dangumi Alytaus miesto teatro amfiteatre, o jų nuotaiką kurs meniniai etiudai, dainos ir šokiai.

Birželio 9 d. protmūšio tema „Alytus – Žygimanto Augusto meilės dovana Barborai. Magdeburgo teisės“ XVI a. vidurys paženklintas Alytui svarbiomis datomis. 1549 m. Lietuvos didysis  kunigaikštis  Žygimantas Augustas Alytų užrašė Barborai Radvilaitei. 1581 m. birželio 15 d. Lietuvos didysis kunigaikštis Steponas Batoras suteikė Alytui Magdeburgo teises ir herbą – baltą rožę raudoname fone. Pastaroji data yra minima kaip Alytaus miesto gimtadienis. Alytaus miesto teatro aktorių bei šokių studijos „Aušrinė” sukurti kostiuminiai etiudai pasakos apie viduramžišką Alytų, likiminės meilės herojus – Barborą Radvilaitę ir Žygimantą Augustą, miestelėnų rūpesčius ir naudą, miestui gavus Magdeburgo teises.

Birželio 16 d. pažvelgsime, kokie buvo „Kasdieniai nutikimai tarpukario Alytuje“. Istorikės Birutė Malaškevičiūtės to paties pavadinimo knyga nukelia į tarpukario miesto gyvenimą, kur aiškiai juntama laikotarpio dvasia, sustiprinama originalios to meto spaudos kalbos, dokumentų, o kur dar tuomet nuolat Alytuje poilsiavusių Kauno damų mados, miestelėnų apkalbos ir kitos pikantiškos „kurortinės tradicijos“. Ansamblio „Miestelėnai“ ir teatro aktorių vaidybinei etiudai sustiprins emocijas ir leis pajusti miesto tarpukario dvasią.

Birželio 21 d. protmūšis  leis sužinoti apie „Keletą pokario epizodų apie “Žaliąją” ir Alytaus pušis”. Daug apie tai rašė rašytojas Jurgis Kunčinas, kurio 75 gimimo jubiliejų minėsime kitąmet. Vaidybinės ištraukos apie Alytų pagal J. Kunčino apsakymus grąžins į pokarinį miestelį, kuris augo ir plėtėsi pagal tarybinius penkmečio planus, naikindamas ne tik miesto pušis, bet ir dvasines žmogaus vertybes – laisvę, tikėjimą, orumą.

Birželio 30 d. protmūšis „Laisvės paukščiai. Persitvarkymo dekados” užbaigs istorinį pasakojimą apie Alytų. Alytaus miesto teatro aktorių sukurti etiudai pagal Jurgio Kunčino, Rimo Buroko, Lino Jakštonio tekstus  – tai laisvo žmogaus deklaracija sistemai. Prisimenami istoriniai momentai – Persitvarkymo sąjūdžio Alytuje grupės kūrimasis, pirmasis mitingas, Laisvės Angelo paieškos. Aktoriams talkins trumpam atgimusi pirmoji rock‘o grupė Alytuje „Aisčiai“, muzika maištavusi prieš tuometę  sistemą.

Archyvų metams skirtus protmūšių klausimus rengia Alytaus kraštotyros muziejaus istorikai Birutė Malaškevičiūtė ir Vilmantas Dunderis, teatrinius etiudus kuria Alytaus miesto teatro aktoriai.

Taip pat alytiškiai ir miesto svečiai visą mėnesį nuo birželio 9 dienos Rotušės aikštėje galės apžiūrėti parodą „Alytus: iš praeities į ateitį“.

Burk komandą ir dalyvauk!

Įdomių susitikimų ciklas kviečia prisijungti kiekvieną, neabejingą savo miestui, jo istorijai ir dabarčiai.

Tereikia suburti iki 6 žmonių komandą, sugalvoti skambų pavadinimą ir registruoti ją  elektroniniu paštu archyvumetai@gmail.com.

Registruotis galima į visus arba į kiekvieną protmūšį atskirai. Kiekvieno protmūšio komanda-nugalėtoja bus apdovanota prizu. Didysis prizas bus įteiktas visų protmūšių metu daugiausiai balų surinkusiai komandai.

Protmūšių pradžia 18 valandą.

Laikantis karantino sąlygų, komandų kiekis ribotas!

Naujausi įrašai