33-asis teatro sezonas „Būti kARTu…“

33-iąjį teatro sezoną pradedame šūkiu “Būti kARTu”.

Mano nuomone, buvimas kartu – tai sukurtas ryšys ir atsakomybė už jo išsaugojimą. Ar lengva būti kartu?  Ar lengva suderinti savo ir kito poreikius? Kaip konfliktuose ieškoti sprendimų, kad būtų laimingos abi pusės? Kaip atsisakyti kovos ir atrasti bendradarbiavimą bei savitarpio pagalbą?

Žmonių tarpusavio santykiai yra kuriami visą gyvenimą, ir tai nėra kažkas baigtinio. Menas ir kultūra – taip pat. Tai ilgas, sudėtingas, varginantis, tačiau be galo įdomus procesas. Tiek kūrėjams, tiek tiems, kurie su juo susitinka spektaklyje, parodoje, literatūros kūrinyje. Kaip ir asmeniniuose santykiuose, čia yra visko – iškyla nesusipratimai, priekaištavimai, reikalavimai, susierzinimas.. Bet būtent tie sunkumai, jei tik jie nėra visa griaunantys, mus daug ko išmoko – suvokimo, palaikymo, partnerystės. Buvimo kARTu, kai kuriamas atsakingas ryšys.

Kviesdamas  BŪTI KARTU ir reflektuojant į įvykius, kuriuos dabar išgyvena Ukraina ir visa Europa, mūsų teatras šiame sezone ne kartą klaus, ar turime apie tai kalbėti? Jei karas neegzistuoja tavo kieme, tavo mieste ar tavo šalyje,  gal jo apskritai nėra? Žmonės tiesiog nori gyventi ir jo nepastebėti. Emocinį vienybės su ukrainiečių tauta pakilimą keičia nuovargis, apatija, nusivylimas, atjautą – pyktis dėl ekonominės padėties, o karas kaimyninėje šalyje virsta norma. Ar gali ši istorija būti mūsų gyvenimo atspindžiu, o ne kažko, kas a priori yra kažkur už tūkstančio kilometrų? Ar turim apie tai kalbėti? Ar turime BŪTI KARTU? Į šiuos klausimus bandysime atsakyti, kviesdami į spektaklius “Civilio dienoraštis” (rež. S. Žyrkov), “Blogi keliai” (rež. T. Trunova). Netgi spektaklis vaikams, iš “Grybų karo” virtęs “Grybų taika” (rež. A, Kavaliauskaitė), iš eiiliuotos klasikinės poemos – interaktyviu muzikiniu spektakliu, kalbės apie taiką ir jos svarbą, savą žemę ir atsakomybę už ją. Apie buvimą KARTU.

Dar viena teatro naujiena, lauksianti šį sezoną, – spektaklis “Revizorius” (rež. S Žyrkov), kuriame žanro klasika virtusi istorija bus visiškai adaptuota šiems laikams ir mūsų šaliai. Kodėl, nepaisant daugybės antikorupcinių mechanizmų, moralines vertybes saugančių bažnyčios bei valstybės įstatymų, korupcija klesti?  Kodėl ją toleruojame mes? Kas tas naujasis Revizorius? Įrankis su kažkuo susidoroti? Ar įrankis pasipelnyti? Nebūtinai materialiai. Kartais tiesiog susikraunant politinius dividendus. Žiniasklaida mirga faktais, kad tai viename, tai kitame miestelyje, mieste ar net šalyje susiformuoja įtakingųjų grupės, kuriose visi vienas kitą pažįsta, išteisina, palaiko ir sudaro sąlygas dar didesniems nusikaltimams. Dvilypis gyvenimas gimdo dviveidiškumą. Materialinę korupciją seka moralinė korupcija. Ar galime tokiems revizoriams pasipriešinti KARTU?

Didžioji santykių išmintis yra dalytis tuo, ko tu turi su pertekliumi, ir būti imliam ten, kur yra trūkumas. Trūksta gerų spektaklių? Organizuojame festivalį. Teatras – komunikacijos priemonė, perteikianti žinutę žiūrovui. Tai užkoduota ir festivalio COM•MEDIA pavadinime, šiais metais kviečiančiame teatrus iškomunikuoti apie pusiausvyros pasauliui sugrąžinimą, apie žmogiškumo grąžinimą žmogui.

Nepaprastai laukiu lapkričio mėnesio, kai XI-asis tarptautinis teatrų festivalis COM•MEDIA  taps didžiausiu scenos menų epicentru Pietų Lietuvoje, kuriame KARTU su mūsų šalies trupėmis savo pastarųjų metų kūrybą pristatys ir svečiai iš Lenkijos, Vokietijos, Latvijos, Ukrainos, Slovėnijos. Šiemet festivalio pagrindinę programą sudarys 11 konkursinių spektaklių, mažuosius kvies ženkliai ūgtelėjusi ir iki 3 dienų išsiplėtusi programa vaikams COM@, o pažinimo alkaniems žiūrovams gurmaniškas „kąsnelis“ – naktinė teatrinių įvykių sesija COM•MOON•A, alternatyva tradiciniam teatrui. Festivalio rėmuose vyksiantys ir jau tradiciniais tampantys teatrinio plakato bei dramaturgų konkursai pristatys naujus vardus ir reiškinius, o festivalio programos naujiena- Ukrainos teatro diena – kvies susipažinti su įdomiausiais šios šalies menininkais ir jų darbais.

Mes esame čia tam, kad dalintumės, dovanodami kūrybą, darytume žiūrovus laimingesniais. Grįžtamasis ryšys daro laimingais mus. Partnerystė suteikia žmogui pilnatvės pojūtį, galimybę kurti ir dovanoti galimybę skleistis kitam žmogui. Kurkime šį nuostabų ryšį, kurkime nuolat. Pradėkime nuo savęs, laikydamiesi auksinės taisyklės: jei nori turėti puikų partnerį, iš pradžių tokiu tapk pats. Atsakingu prieš save, prieš savo kūrybą, prieš tuos, kuriems ji skirta.

O tuomet jau visai nesunku BŪTI KARTU !

Inesa Pilvelytė

Alytaus miesto teatro direktorė

Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė (nuotr. D. Matvejev)

Būti kartu…
 Išgirdę šią frazę, kiekvienas pagalvojame apie kažką kito.
 Kartais mūsų mintys sutampa, kartais – ne.
 Būti kartu šiandien gali būti visiškai kitoks jausmas nei buvimas kartu vakar ar rytoj.
 Man atrodo, kad šiuolaikinis teatras turėtų nutiesti kelią iš vieno žmogaus į kitą.
  Sukurkite progą susitikimui, pokalbiui, dialogui, emocijoms ir tobulėjimui.
 Teatras turi BŪTI KARTU su savo publika
 Juk būti kartu – tai veikti.
 Tai  mylėti
 Tai jausti
 Tai išlaikyti
 Tai padėti
 Tai suteikti malonumą
 Tai branginti
 Tai sakyti tiesą
 Tai užjausti
 Tai prisiminti
 Tai vertinti.
 Ir tai turi vykti kiekviename iš mūsų…
 Tikiu teatro ir meno galia.
 Kartu mes laimėsime!

Alytaus miesto teatro meno vadovė Ksenia Romashenko (nuotr. A. Mantach)