Dalijimasis patiriamais išgyvenimais veiksmingai mažina nerimo jausmą, todėl karantino metu, vengiant gyvo kontakto su žmonėmis padidėjo socialinis atstumas, ypatingai išryškindamas vienišumo ir atskirties jausmą. Kuomet gyvas kontaktas nėra įmanomas, technologijos (internetinės platformos, telefonas) padeda palaikyti ryšį, neprarasti bendruomeniškumo jausmo. Alytaus miesto teatras balandžio mėnesį sukūrė virtualių pokalbių ciklą senjorams „Vilnoniai pokalbiai” bei pasakų ištraukų mažiesiems skaitymą „KnygAntinas”, kurie dėl didelio auditorijos susidomėjimo padėjo pagrindus tolimesniam jų plėtojimui. Socialinis – meninis projektas „SuARTėjimai“ apjungia keletą veiklų – kultūrinį pažinimą, virtualias socialinio bendravimo raiškos formas – siekiant sumažinti socialinę atskirtį. Projektas „SuARTėjimai“ susideda iš trijų dalių, kurios skirtos vaikams, paaugliams ir senjorams.
1) „KnygAntinas“ – projekto dalis, skirta pradinių klasių mokiniams. Užsiėmimų metu vaikai kartu su aktoriais žiūri skirtingų spektaklių ištraukas, atspindinčios pasirinktas temas, ir turi galimybę pajusti, kokią stiprią galią turi spektaklio analizė. Kartu su aktoriais diskutuodami apie veikėjų charakterius, atrasdami pagrindinius personažų tikslus bei ištraukos idėją, vaikai praplėčia žinias ir geba analizuoti, vertinti ir geriau suprasti kultūrinį gyvenimą.
„KnygAntinas” programos spektakliai:
„Skrudžo gatvės angelai”- pagal Ch.Dickens, rež. A. Lebeliūnas;
„Ežiukas rūke”- pagal S. Kozlovą, rež. A. Kavaliauskaitė;
„Ambrozijus, Purkius ir….”- pagal S. Ach, rež. I. Pilvelytė;
„Kupriukas muzikantas” – pagal A. Liobytę, rež. J. Gaižauskas;
„Mažasis princas” – pagal A. De Saint-Exupery pasaką, rež. A. Kavaliauskaitė.
Projekto „KnygAntinas“ dalyvių atsiliepimai:
4c klasės mokiniai dalyvavo mūsų miesto teatro bendruomenės sukurtame socialiniame – meniniame projekte „suARTėjimai“, skirtame atsiverti, kalbėtis, dalintis, analizuoti. Jis vyko nuotoliniu būdu.
Virtualių susitikimų metu matėme spektaklio „Ambrozijus, Pupkis ir…” ištrauką, o po to kartu su aktoriais kalbėdamiesi aptarėme veikėjus, diskutavome ir drąsiai vertindami aplinką ir save. Kartu galėjome pajusti, kokią stiprią galią turi spektaklio analizė, jausmų perteikimas, išgyvenimai!
Labai lauksime kitų susitikimų, bei kviečiame prisijungti ir kitus mokyklos mokinius.
Už kvietimą labai norime padėkoti buvusiai mūsų mokyklos mokinei, teatro administratorei Rusnei Kulbekinaitei.
Mokytoja Eurika Turčinienė.
4b klasės mokiniai kartu su savo mokytoja Virginija Kunciene prisijungė prie miesto teatro bendruomenės socialinio- meninio projekto „suARTėjimai”. Stebėjo spektaklio „Skrudžo gatvės angelai” ištrauką. Dalijosi mintimis apie veikėjus, gyvenimo prasmę. Virtualus susitikimas su aktoriais visiems labai patiko. Mokiniai ir mokytoja dėkoja mokytojai Eurikai Turčinienei už organizuotą susitikimą su aktoriais.
Alytaus Šaltinių pagrindinės mokyklos mokytoja Rasa
2) „ARTyn“ – antroji projekto dalis skirta paaugliams. Remiantis pamatytomis spektaklių ištraukomis, pokalbio moderatoriai – aktoriai ir režisierė – su jaunimu kalbasi, atvirai diskutuoja ir stengiasi neslėpti to, kas vyksta šalia jų, o po pokalbio kviečia savas mintis išdėstyti tam sukurtuose internetiniuose kanaluose. „ARTyn“ skatina ne tik nebijoti atvirai išsakyti apie tai, kas skauda, bet ir pabandyti suteikti pojūtį: niekas neturi teisės mūsų skriausti ir jeigu vis tik taip nutinka, nebijoti kreiptis pagalbos.
„ARTyn“ programos spektakliai:
„SEEN” – rež A. Kavaliauskaitė;
„KI(t)OKIA” – rež. A. Kavaliauskaitė;
„9.18” – rež. A. Kavaliauskaitė;
„Tūla arba mes esame okupuota šalis” – pagal J. Kunčiną, rež. L. Liausaitė.
Projekto „ARTyn“ dalyvių atsiliepimai:
Trečiadienį, lapkričio 18 dieną, vaizdo skambučiu gavome progą susitikti su aktoriais Tomu Kunčinu ir Andra Kavaliauskaite, su jais pasikalbėti bei pasižiūrėti Alytaus miesto teatro spektaklio „SEEN“ ištrauką.
Monospektaklis „SEEN“ yra vienas iš trijų aktorės ir režisierės Andros Kavaliauskaitės spektaklių. Jame pasakojama merginos Ūlos istorija, nagrinėjamas jos gyvenimas, nemeilė sau ir valgymo sutrikimai. Ūlos istorija susideda iš trijų tikrų merginų istorijų. Šiame spektaklyje jie nevaidina keliese, jame vaidina tik viena aktorė – pati Andra. Spektaklio metu ji nemažai kalba su publika, užduoda jiems klausimus, prisėda šalia jų. Mes peržiūrėjome spektaklio pabaigos ištrauką, kai ji užduoda daug klausimų ten esančioms merginoms, ir šios ne žodžiais, o savo telefonų žibintuvėliais atsako į juos. Kai baigėme žiūrėti ištrauką, ji paklausė mūsų kelių klausimų, į nemažai jų mes nesugebėjome atsakyti, nors klausimai, iš pirmo žvilgsnio, nėra sunkūs. Į keletą jų mes nežinojome atsakymų dėl to, kad niekad apie tai nesusimąstėme.
Man visai patiko pokalbis su aktoriais šiomis gana sunkiomis temomis. Būtų įdomu šį spektaklį pamatyti ir gyvai.
Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos 8 klasės mokinių vardu
Rugilė Plutuliavičiūtė
Teko dalyvauti trijuose Alytaus teatro užsiėmimuose iš ciklo ,,Suartėjimai“. Juos vedanti aktorė Andra Kavaliauskaitė man pasirodė be galo gera, išklausanti ir turinti jautrią širdį. Visi užsiėmimai man labai patiko, norėčiau pamatyti šiuos spektaklius gyvai. Susitikimuose buvo gvildenamos skaudžios patirtys, kurios retai aptariamos gyvai, bet kurias kai kuriems jauniems žmonėms tenka patirti. Tai, ką pamačiau ir sužinojau, pakeitė mano požiūrį. Aš supratau, kad kai kada ir kitiems tikrai būna blogai ir tada labai reikia supratimo, pagalbos, palaikymo. Dėkoju už šiuos įdomius užsiėmimus ir norėčiau, kad tokio pobūdžio susitikimų būtų daugiau.
Daugų Vlado Mirono gimnazijos
Alovės pagrindinio ugdymo skyrius
9 kl. mokinė Gabrielė Pačkauskaitė
Šiuo tamsesniu gamtos periodu ir plintant koronavirusui šalyje, Daugų Vlado Mirono gimnazijos Alovės pagrindinio ugdymo skyriaus vyresnių klasių mokinių ir mokytojų susitikimai „Suartėjimai“ su Alytaus teatro aktore Andra Kavaliauskaite sušildė, atvėrė jausmus, padėjo suprasti, kaip svarbu būti pačiu savimi, mylėti save, turėti žmogų, kuriam galėtum atskleisti slapčiausias sielos kerteles.
Mokiniai turėjo galimybę pamatyti ištraukas iš spektaklių „SEEN“, „KIOKIA“, „9.18“. Jie diskutavo su aktore apie nemeilę sau, valgymo sutrikimus, smurtą šeimoje, prievartą, lytinį brendimą, vaikelio laukimą, nesulaukus pilnametystės. Šios retokai diskutuojamos temos šeimoje buvo atskleistos jausminiu požiūriu ir giliau palietė mokinius – jie surado panašių situacijų, problemų.
Dėkojame Alytaus miesto teatro aktorei Andrai Kavaliauskaitei už mums skirtą laiką.
Daugų Vlado Mirono gimnazijos
Alovės pagrindinio ugdymo skyrius
anglų k. mokytoja Alma Bulovienė
3) „Vilnoniai pokalbiai“ – tai socialinis-edukacinis projektas senjorams, kurio metu senjorams pristatoma kokybiškai nufilmuota spektaklio, atspindinčio pasirinktą temą, ištrauka. Po to, aktoriai – pokalbių moderatoriai – pasirinktąją temą, remdamiesi pristatyta ištrauka bei asmeninėmis žmonių, dalyvaujančių grupiniame pokalbyje, patirtimis, suteikiant jiems galimybę būti ne stebėtojais, o stipria pokalbio grandimi: diskutuoja, kelian klausimus, dalijasi savo žiniomis. Susitikimų metu šiltas ryšys leidžia atsiverti, pajusti bendrystės, reikalingumo jausmą bei nuotoliniu būdu prisiliesti prie teatro, remiantis kūrinių analizėmis ir stipriomis kontekstų paieškomis.
„Vilnoniai pokalbiai“ temos ir spektakliai:
„O mūsų laikais buvo” – pagal spektaklį „Be adreso. Be pavadinimo”. J. Kunčino kūrybos motyvais;
„Žmogus žmogui”- pagal V. Krėvės Mickevičiaus „Raganius”
„Anūkai”- pagal V.Krėvės Mickevičiaus „Bobulės vargai” ir „Antanuko rytas”
“Namai”- pagal M. Valiuko “Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo.”
Strateginis teatro rėmėjas
Projektą iš dalies finansuoja