Ankstus pavasario rytas. Klausausi, kaip paukščiai dalijasi buvusia ar būsima diena. Stebiu, kaip saulė, palydėta mėnulio, kyla mūsų sveikinti. Tarsi viskas taip pat, bet kažko stinga… Ir staiga suprantu: tokiu metu kieme būriuodavosi daugiabučio senoliai, laukiantys to, kuris sustojęs, klustelės: „Ko šiandien norėsit? Kaip visada?“. Kaskart senjorai būriuodavosi ir, savo dienos vargais, džiugesiu, išgirstomis naujienomis dalydamiesi, laukdavo atvežamo pieno, sūrio ar kiaušinių. O šįryt tyku: paukščių balsai, vėjas ir… nutilęs miestas.
Kad tylos senjorų namuose būtų mažiau, Alytaus miesto teatras kviečia megzti gražius tarpusavio ryšius ir bendrauti grupėmis nuotoliniu būdu – telefonu arba internetu.
„Vilnoniai pokalbiai“ – tai socialinis-edukacinis projektas senjorams ir šilti pašnekesiai, kurių metu Alytaus miesto teatro aktoriai skaitys literatūrinių kūrinių, spektaklių ištraukas, kartu su pašnekovais gvildens pasirinktą temą, atsakinės į smagių viktorinų klausimus, aptars senjorų gyvenimo patirtis, visuomet gyvus prisiminimus, šiandienos aktualijas. Tokių susitikimų metu bičiuliškas šiltas ryšys visiems leis atsiverti, sužinoti naujų dalykų, pajusti bendrystės ir reikalingumo jausmą.
Ką reikia daryti senjorams?
Pasirinkite vieną iš jums artimų temų, kuria norėtumėte pasikalbėti:
-
„LIETUVA VAKAR IR ŠIANDIEN“ pagal A. Škėmos romaną „Balta drobulė“. Pokalbį ves Tomas Pukys.
Tai pokalbis ir prisiminimai einant istorijos keliu: apie tai, kas buvo ir tai, kas vyksta dabar. Nuo praeities iki dabarties, nuo okupuotos iki laisvos Lietuvos. Diskusiją pagilina Antano Škėmos kūrinys, kuriame apmąstomi praeities ir dabarties įvykiai, įtraukiantys atsiminimai.
-
„O MŪSŲ LAIKAIS BUVO…“ pagal spektaklį „Be adreso. Be pavadinimo“ . Jurgio Kunčino kūrybos motyvais. Pokalbį ves Eglė Juškaitė ir Tomas Kunčinas.
„Ką gali žmogus prisiminti, gimęs po karo miestely?“ – klausia rašytojas Jurgis Kunčinas savo patirtį ir stipriausius prisiminimus sudėjęs į apsakymus, poeziją, romanus… Galbūt jums gerai žinomus, skaitytus, o gal ir visai negirdėtus. Aktorių skaitomos Jurgio Kunčino kūrinių ištraukos ir šilti kaip vilna pokalbiai apie vaikystę, jaunystę, labiausiai įstrigusius įvykius, mieliausias širdžiai vietas ir žmones, palikusius stipriausią įspūdį. Kaip rašė Jurgis Kunčinas – „Stipriai užsimerkite. Paplūs toks lengvas anų vaikystės rudenų kvapas, ir jūs pamatysite jau primirštus žmones – nerangius ir truputį juokingus, prisiminsite upės spalvą po ledonešio. Prisimenat?“
-
„NAMAI“ pagal M. Valiuko pjesę „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo.“ Pokalbį ves Ona Gudaitytė ir Eugenijus Rakauskas.
„Namai pragarai, be namų negerai“ – sako liaudies išmintis. Namai – tai ne tik sienos su stogu, bet ir jame gyvenantys žmonės, jų buitis, tradicijos. Žmogui labai svarbu turėti savo namus, savo asmeninę erdvę, nuosavą „kampą“. Kiekvieni namai skirtingi: savo dvasia, tradicijomis, įpročiais, kvapais, garsais… Visas emocinis ir moralinis pamatas susiformuoja tėvų namuose. Namai tarsi įprasmina visą žmogaus gyvenimą. Jie gyvi tol, kol juose gyvena žmonės. Pokalbiai apie namus, vertybes ir žmones – tai yra mus, besikalbančius.
-
„PRISIJAUKINIMAS“ pagal Antuano de Sent Egziuperi alegorinę pasaką „Mažasis princas“. Pokalbį ves Andra Kavaliauskaitė.
Tai tylus kvietimas į jaukų susitikimą, kurio metu kalbėsime apie tai, kas yra meilė ir atsakomybė mylėti.
Šiandien išties daug kalbama apie meilę, apie ją parašyti tūkstančiai knygų, mokslinių straipsnių, bet kas ji mums yra iš tikrųjų? Kokiais ženklais palytėta meilė artimam, bičiuliui, tėvynei, gamtai ir tam, kuris tik vienąkart gyvenime buvo sutiktas? Ar išties visa galima pamatyti širdimi? Ar taip pat kalbėtume, jeigu neturėtume akių? Sakiau, kad kalbėsimės, o išties nei vienas nežinome, kaip bus, kai susitiksime. Gal norėsime tylėti… ir tai taip pat nuostabu! Gal norėsime išgirsti „Mažąjį princą“ ir jis bus gyvai įgarsintas. O gal kalbėsimės, kalbėsimės ir meilės, prisijaukinimo, atsakomybės tema persikels visai į kitus krantus. Lai jie ateina…
-
„KELIONĖS“ pagal Jonathan Swift satyrinį romaną „Guliverio kelionės“. Pokalbį ves Eglė Kordiukovaitė ir Vincas Vaičiulis.
Nors dabar daugiau laiko turime praleisti namuose, o išėjimas iki parduotuvės ar vaistinės jau prilygsta vos ne kelionei, tikime, kad ir būdami namuose galime pakalbėti apie kitokias keliones, gal apie tolimus ar artimus kraštus, gal prisiminti savo trumpą ar ilgą kelionę ir jos įspūdžius. Gal jos buvo kupinos nuotykių, o gal jos buvo nelabai mielos ir net priverstinės, bet per jas sustiprėjome ir paaugo mūsų dvasia. O gal visai neturėjote galimybės keliauti, bet visada svajojote apie kokią nors šalį ar vietą? Ir dabar apie tai galime pakalbėti. Tai kas gi kelionė yra būtent Jums?
-
„AFERISTAI“ pagal Charles Perrault pasaką „Raudonkepuraitė“. Pokalbį ves Vaidas Praspaliauskas ir Povilas Adomaitis.
Tikriausiai ne vienam ir ne kartą yra tekę susidurti su aferistais – tais, kurie įvairiausiais būdais bando išvilioti pinigų ar kitaip pasipelnyti. Jie ateina persirengę policijos pareigūnais ar medicinos darbuotojais, skambina apsimetę artimųjų draugais, rašo meilės laiškus iš svečios šalies. Keičiantis pasauliui, keičiasi ir aferistų apgaudinėjimo būdai, jie išradingai ir kūrybingai prisitaiko, todėl juos sunku atpažinti. Aktoriai, pasitelkdami į pagalbą Raudonkepuraitės močiutę suėdusį Vilką, kviečia pasikalbėti ir pasidalyti patirtimi bei žiniomis apie aferistus ir sužinoti, kokie yra sukčiavimo tipai, kaip atpažinti klastą, ką daryti atpažinus aferistą ir kaip nuo jų apsaugoti save ir savo turtą. Daugiausia dėmesio bus skiriama telefoniniams ir internetiniams sukčiams, kurie šiuo karantino laikotarpiu yra ypač aktyvūs ir kūrybingi. O jeigu pokalbis bus labai nuobodus ar taps neįdomu, pakalbėsim apie ūkį, bites ir žvejybą.
-
„ANŪKAI“ pagal V. Krėvės Mickevičiaus „Bobulės vargai“ bei „Antanuko rytas“. Pokalbį ves Inesa Pilvelytė ir Erika Jasinskaitė-Salickienė.
Anūkai mūsų pasaulį paverčia šiek tiek minkštesniu, šiek tiek švelnesniu, šiek tiek šiltesniu. Sakoma, kad tarp anūkų ir senelių mezgasi ypatingas ryšys. Kuo jis toks svarbus? Kaip praturtina tiek mažą, tiek seną? Gal perduodami savo patirtis, išmintį, gebėjimus anūkams, taip pratęsiame save? Ar visi seneliai vienodi? Mylime ar lepiname anūkus? Šie ir kiti klausimai, prisiminimai apie Jūsų anūkus, Jūsų senelius mūsų pokalbių metu greičiausiai patvirtins, kad senelių ir anūkų santykių esmių esmė – meilė ir noras dalintis savo gyvenimais …
-
„ŽMOGUS ŽMOGUI“ pagal V. Krėvės Mickevičiaus apsakymą „Raganius“. Pokalbį ves Vidas Vaškius ir Jonas Gaižauskas.
Tai telefoniniai susitikimai, kurių metu kalbėsime apie žmonių pažiūras ir santykius, turinčius reikšmės mūsų bendravimui. Ieškosime bendrumo. Kelsime klausimus: kodėl kartais žmogus žmogui būna abejingas, nors galėtų padėti? Ar reikia mylėti save tokį, koks esi? Kodėl mes brangūs tokie, kokie esame? Ką reiškia gyventi pagal savo sąžinės balsą? Pasitelkdami Vinco Krėvės ir Makso Lukado kūrybą, išgirsite pasakojimą, trumpą istoriją, apie Gugio ir Pulčinelio išgyvenimus. Kabėdami drauge, spręsime, kaip šiandien mums visiems aktuali žmogiškumo tema. Bendraudami atrasime tiesą, tikrąsias vertybes, o per gailestį ir užuojauta – kelią į kitą žmogų.
Pasirinkta tema šnekučiuosimės visą savaitę, kelis susitikimus iš eilės, po to galėsite rinktis kitą temą.
Registruokitės:
- telefono numeriais: 8 686 41900, 8 626 40082;
- arba elektroniniu paštu vadyba@alytausteatras.lt;
- gaukite registracijos patvirtinimą; gavę jūsų žinutę, supažindinsime, kaip sutartą dieną ir sutartu laiku prisijungti prie pokalbio telefonu ar internetu;
- laukite susitikimo laiko ir aktorių skambučio.
Drąsiai registruokitės ir dalyvaukite jaukiuose „Vilnonių pokalbių“ susitikimuose, kurie sušildys protą ir širdį, sumažins ilgesį ir vienatvę…
Pirmieji „Vilnoniai pokalbiai” jau įvyko. Štai keletas emocijų, kurias jie paliko dalyviams:
Anelė: „Buvo labai įdomu. Visai kitokią prasmę turi tas pokalbis, kai kalbi su žinomu žmogumi. Kalbėjom apie situacijas, kuriose atsikleidžia žmogus. Kas norėjo, papasakojo savo istorijas.“
Stasė: „Labai malonu ir įdomu buvo, lyg būčiau apsilankiusi teatre. Kitą savaitę rinksiuos kitą temą.“
Gražina: „Iš pradžių buvo jaudulio dėl nežinomybės. Po susipažinimo viskas aprimo. Laikas pralėkė akimirksniu, tikriausiai ir todėl, kad tema širdžiai miela. Apie anūkus močiutės gali kalbėti valandų valandas.“
Iniciatyvą palaiko: „Sidabrinė linija“, Trečiojo amžiaus universitetas (TAU), VšĮ „Gerumo skraistė“, „Senjorų darželis“ Alytuje, Maltiečiai, „60+“.