Būti kARTu su T E A T R U‘ 2022  

 

K i e k rankų ir k i e k širdžių šilumos reikia, kad sukurtum metus, kurie ypatingi T E A T R U I, A L Y T U J ir visai L I E T U V A I? Jau besibaigiantys metai Alytaus miesto teatro istorijoje paliko ryškų pėdsaką: ž m o n ė s – kuriantys ir padedantys, r e n g i n i a i – vienijantys ir įkvepiantys, k a s d i e n y b ė – kupina kūrybos.

Mūsų 2022 metai, tai:

Ž M O N Ė S. Teatro trupėje šiuo metu dirba ir vaidmenis įvairiuose spektakliuose kuria 12 aktorių, Į pagalbą teatrui šiais metais skubėjo daugiau nei 40 savanorių. Nė diena teatre nepraeina be talentingų savo srities specialistų – technikų. Vaizdas ir garsas scenoje – jų nuopelnas. „Šiais metais vienas renginys vijo kitą, spektaklius keitė tarptautiniai projektai, šiuos festivalis. Jeigu anksčiau būdavo neįmanomų techninių dalykų, šiais metais jų nebeliko – beklausėm „kada reikia“?, – šypsosi žmogus, be kurio neapsieinama įgyvendinant net utopines idėjas, direktorės pavaduotojas Tomas Kunčinas.

P R E M J E R O S. Šiais metais teatras savo mylėtojams dovanojo penkias premjeras: spektaklis/koncertas vaikams „Grybų taika“ (rež. Andra Kavaliauskaitė), monospektaklis „Civilio dienoraštis“ (rež. Stas Zhyrkov), „Tūla“ (rež. A. Vidžiūnas), „Revizorius“ (rež. Stas Zhyrkov), „Viešbutis „Renesansas“ (rež. Matteo Spiazzi). Aktorės, režisierės, naujausios premjeros vaikams „Grybų taika“ kūrėjos Andros Kavaliauskaitės paklausus apie tai, kas labiausiai įsiminė per šiuos metus, ši atsako, jog metai buvo tokie, jog „pasiklysti laike“. Išties jis lėkte lėkė.

S P E K T A K L I A I. Iš viso teatro kūrybiniame bagaže – 21 spektaklis. Per šiuos metus spektakliai parodyti 70 kartų, gastrolėse 52. „Mūsų spektakliuose apsilankė beveik 13 tūkst. žmonių“, – skaičiuoja trupės administratorė Vesta Špelverienė. Taip pat teatre vyko 74 kitų organizatorių organizuojami spektakliai, koncertai. Iš viso šiais metais Alytaus miesto teatras organizavo bei aptarnavo 388 renginius.

R Ė M Ė J A I. Suskaičiuoti visus teatro rėmėjus išties nelengva užduotis – tai ir įmonės, ir įstaigos, veikiantys čia, Alytuje, ir visoje šalyje. Šiandien tariame AČIŪ net 56 kartus. Tiek įmonių ir įstaigų skyrė finansinę paramą šiais metais mūsų teatrui – vieni paslaugomis, kiti pinigine parama. Jūsų indėlis beveik 60 tūkst. eurų. Mūsų projektai, renginiai, festivaliai – jūsų, rėmėjai, dėka tampa dar ryškesni ir įdomesni. Atskiras AČIŪ – informaciniams rėmėjams, už sklaidą, už tai, kad nešate žinią mūsų teatro lankytojams. „Tai metai, kuomet „ačiū už pagalbą“ tarėme dvigubai daugiau kartų, metai, kurie mums parodė, kad užtenka pabelsti ir durys bus atidarytos – mūsų teatro draugų ratas ne tik prasiplėtė, draugystė peraugo į tvirtą ryšį ir dėl to esame labai laimingi“, – sako teatro kultūrinių produktų pardavimų vadovė Renata Petuškienė.

A P D O V A N O J I M A I. Alytaus miesto teatro spektaklis „Viešbutis „Renesansas“ (režisierius Matteo Spiazzi) XIII-jame D. Tamulevičiūtės vardo teatrų festivalyje Varėnoje pelnė 3 nominacijas ir laureato vardą. O visų mylima aktorė Ona Gudaitytė už vaidmenis šiame spektaklyje apdovanota vardiniu D. Tamulevičiūtės giminių prizu. Vienu ryškiausių naujų pastatymų teatralai įvardija monospektaklį „Civilio dienoraštis“ – čia pagrindinį vaidmenį kuriantis Vaidas Praspaliauskas XI-jame teatrų festivalyje „COM.MEDIA“ pripažintas geriausiu aktoriumi, o šio bei kito Alytaus miesto teatro spektaklio „Revizorius“ režisūra Stas Zhyrkov pelnė festivalio geriausio režisieriaus vardą.

G A S T R O L Ė S. Alytaus miesto teatro aktoriai šiais metais į gastroles vyko 10 kartų, taip pat ir svetur. Dalyvavo XI-ajame tarptautiniame teatrų festivalyje „Kryptis- Rytai” Bialystoke (Balstogėje) – spektaklis “Marytė” (rež. S. Žyrkov). Taip pat su spektakliu „Civilio dienoraštis“ – tarptautiniame regioninių teatrų festivalyje Poti, Sakartvele. Lankėsi Lietuvos miestuose Anykščiuose, Marijampolėje, Vilniuje, Kaune, Simne, Krakėse ir kitur.

K U L T Ū R O S S O S T I N Ė. Nesuskaičiuojamas emocijas ir šypsenas dovanojome Alytaus – Lietuvos kultūros sostinė 2022 – žiūrovams. Teatras – tai ne tik mums įprasta scena, spektakliai ir jų repeticijos, mes jau seniai išaugome šiuos rėmus, mes – miesto kultūros renginių kūrėjai. Dizaino savaitė, Žalioji vakarienė, Myliu savaitė, Sakurų žydėjimo šventė, visų mylima miesto šventė „Dzūkija sujungia“, baigiamasis renginys bei dar daug kitų – renginiai, kurie mūsų teatro žmones suvienijo bendram tikslui – puikios, kokybiškos kultūrinės šventės rengimui Jums.

P A S K A T A  A U G T I. Ugdyti kultūros pažinimo įpročius, plėsti moksleivių akiratį ir formuoti kultūros suvokimą – taip, tai irgi Alytaus miesto teatro darbo dalis. „Teatras – tai ne tik pramoga, tai ir socialiniai projektai, sielos ir emocijų refleksija bei terapija. Teatras atlieka didelį švietėjišką darbą. Ugdymo programos, skirtos specialiai įvairaus amžiaus ir skirtingų pomėgių vaikams, kūrybiškas požiūris į ugdymą suteikia vaikams linksmybių ir praplečia jų žinias. Šiandien galvodami apie kūrybišką, nestandartinį savo vaikų ugdymą, rytoj turėsime kūrybingą, kritiškai mąstančią, sąmoningą visuomenę“, – sako Alytaus miesto teatro meno vadovė Ksenia Romashenko. Teatras siūlo beveik trisdešimt skirtingų programų: nuo spektaklių iki edukacijų, tokių kaip „Scenos kalbos treniruotė“ ar  „Išlikimas teatre“. Šiais metais teatre vyko 85 edukacijos (iš jų 13 virtualiai), lankėsi ne tik Alytaus miesto ir rajono, tačiau ir kitų savivaldybių moksleiviai – daugiau nei 3 tūkst.

F E S T I V A L I S. Kaip visada spalvingas ir niūrų rudenį paįvairinantis jau XI tarptautinis teatrų festivalis „COM.MEDIA“ šiemet nuaidėjo naujai. Šių metų festivalio išskirtinumas, reaguojant į pasaulio įvykius ir karą Ukrainoje, suorganizuota Ukrainos teatro diena, pristačiusi šios šalies kūrėjus. „Festivalis – energingas, kupinas naujų idėjų, įkvepiantis jaunų žmonių kūryba, kviečiu švęsti teatrą ir nuolatinius jo pokyčius“, – festivalio uždarymui žodžius skyrė komisijos pirmininkės, Scenos meno kritikų asociacijos vadovė Kristina Steiblytė. Vaikų programa „COM@“, kultūrinių lunatikų naktis „COM.MOONA“ – jau tapo neatsiejamais kultūrinio gyvenimo mūsų mieste reiškiniais. „Drąsiai sakau, jog Alytaus miesto teatro festivalis „COM•MEDIA“ yra reiškinys. Ir ne tik kultūrinis, tarpkultūrinis, švietėjiškas, bet ir savaip socialinis. Nes sukviečia žmones grįžti namo, kaip metų šventės. Jeigu metus neteko pamatyti vieno ar kito bičiulio, aš tikrai žinau, kad sutiksiu juos Com•Moon•A naktyje. Argi tai ne puiku? Festivalis mus jungia“, – atvirauja alytiškė Vija Kudzienė. Neatsiejama festivalio dalis – dramaturgų konkursas. Šiemet beveik trigubai didesnio dėmesio sulaukęs konkursas sutraukė net 30 pjesių: iš šių išrinktos 5 geriausios ir 1 publikos numylėtinė. „Tai vienas svarbiausių dramaturgijos konkursų mūsų šalyje. Mes auginame kartą ir jau skiname vaisius“, – tąsyk sakė komisijos nariai.  

U N I K A L U S  P R O J E K T A S. Dalyvaujame tarptautiniame „People Power Partnership“ projekte – jo dėka Dzūkijos sostinėje vyko unikalus lauko šokio spektaklis „Atspindžiai“ – alytiškiai pirmieji pamatė tai, ką Europa matys tik per ateinančius dvejus metus. Šokio spektaklį Alytuje dovanojo keturių šalių: Danijos, Portugalijos, Ispanijos ir Lietuvos – šokėjai. Kiekvienas jų įnešė savitą indėlį, kuriant unikalų spektaklį, o iš Alytaus išvyko kupini įkvėpimo ir su bagažu – aibe pagyrimų. „Net spektaklio metu atskiros scenos sulaukdavo plojimų, žmonės po pasirodymo nenustojo ploti, buvome maloniai nustebinti, tai tikrai laužo bet kokius stereotipus, jog lietuviai – santūrūs žiūrovai. Tai – šilčiausi žiūrovai“, – įspūdžiais po spektaklio dalijosi šokėjai.

R Ū P E S T I S. Buvome, esame ir būsimi empatiški. Mums rūpi. Džiaugiamės, jog galime pakviesti įvairių organizacijų žmones apsilankyti teatre. Džiaugiamės, jog mūsų draugystė su Alytaus autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ atliepia specialiųjų poreikių lankytojų poreikius, nuo šiol mūsų teatre galima rasti specialią saulėgrąžų juostelę, tam, kad galėtų pranešti, jog jo elgesys gali būti netipinis, ar jam gali prireikti pagalbos. „Ši iniciatyva labai prasminga, iki šiol teatras, kaip ir kitos kultūros įstaigos, nemažai dėmesio skyrė aplinkos pritaikymui, o dabar galime žengti nedidelį žingsnelį atsiveriant ir kitokio pobūdžio – nematomų negalių – lankytojams“, – apie iniciatyvą kalba Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė. Džiaugiamės, jog šių metų Pyragų diena taip pat buvo skirta kilniam tikslui – mažajai alytiškei palinkėta sveikti ir bent maža dalele prisidėta prie gydymo išlaidų.

I N S T A L I A C I J O S. Tai, kas neįprasta mūsų gatvėse, mūsų Rotušės aikštėje – šiemet traukė miestelėnų dėmesį. Pirmą kartą Alytuje iškilo išskirtinė meninė instaliacija – kartoninis tiltas „AtKARTotas KARToninis tiltas“, kurio statybai prireikė 1595 dėžių ir 71 lakšto kartoninių plokščių. Teatro amfiteatrą puošė įspūdingos trispalvės juostos, Nepriklausomybės akto Signatarų stalas.

K A I M Y N A I. Kuo daugiau duodi – tuo daugiau turi. Regis, tokių pačių, kaip mes – norinčių dalintis tuo, ką kuri, mūsų kelyje šiemet nestigo. Bendro projekto dėka kaimynai iš Lenkijos – Balstogės dramos teatras drauge su ukrainiečių aktorėmis iš Kyjivo Kairiojo Dniepro Kranto Akademinis Dramos ir Komedijos Teatro („Left Bank Theatre“) alytiškiams padovanojo spektaklį „Invazija“. „Graži teatrų draugystė dovanoja puikius dalykus miestui, žiūrovams – ir ateityje planuojame bendrus projektus. Profesionalus Balstogės dramos teatras pats artimiausias kaimyninėje šalyje, todėl ir mūsų bendradarbiavimas išties artimas“,– apie draugystę su kaimyniniu teatru pasakoja Alytaus miesto teatro vadovė. 

K A U K Ė. Teatro sieną papuošė savivaldybės jaunosios menininkės stipendijos laimėtojos Virginijos Dudavičiūtės kūrinys – įspūdinga kaukė. Bareljefui sukurti menininkė sunaudojo apie 20 kg specialios medžiagos, aukštis siekia 1,60 cm, plotis 1,10 cm. „Kultūra – mano gyvenimo dalis, man gera buvo sakyti, jog „dirbu teatre“. Kiekvienas sutikdavo su šypsena, pasidžiaugdavo kūriniu, mane tai tikrai įkvėpė“, – džiaugėsi menininkė.

T E A T R A K M E N I A I. Kurdami Jums – kaip ir kasmet nepamirštame ir saviems žmonėms pasakyti didelį AČIŪ. Tarptautinę teatro dieną „Teatrakmeniai“ įteikti Kultūrinių produktų pardavimų vadovei Renatai Petuškienei ir aktoriui Vidui Vaškiui.

Ir tai… ne viskas… tai didžiosios dienos, kurios susideda iš begalės mažų detalių…

„Tik kARTu galėjome ir galime padaryti tiek D A U G žmonėms – mylintiems, tikintiems, kuriantiems mūsų miestą. Būkite laimingi kARTu ir kitais metais, būkime vieningi ir įsiklausykime į save, į greta esančius mylimus žmones – kokia brangi kiekviena rami, tyli, taiki diena“, – naujų išvakarėse SVEIKINDAMA Jus sako teatro direktorė Inesa Pilvelytė.

Naujausi įrašai