„Teatrakmeniai“ bus įteikti…tik šiek tiek vėliau. Kitokia Tarptautinė teatro diena

Ši Tarptautinė teatro diena kitokia. Turbūt, nesuklysime pasakę, kad tokios jos nebuvo nuo tada, kai ji buvo pradėta minėti – 1962-ųjų. Ir nors pasaulis sukaustytas karantino,  teatrai ištuštėję, užvėrę duris, jį kuriančių ir  mylinčių žmonių širdyse – kovo 27 – oji yra graži ir svarbi šventė.

Tarptautinė teatro diena šalyje bus paminėta kiek kitaip: aktoriai jungiasi prie bendros iniciatyvos virtualioje erdvėje. Kovo 27 dieną socialiniame tinkle facebook keldami savo nuotrauką su kauke bei specialiai sukurtu rėmeliu „Būti ar nebūti? BŪTI. NAMIE!“, kūrėjai kviečia jungtis ir žiūrovus, dalintis nuotraukomis visuose socialiniuose srautuose su grotažyme: #liekamenamuose #NEnusimeskkaukes #teatrodiena2020 #butiarnebuti.

„Tikėkimės prisijungs visų profesijų žmonės, juk jie mūsų žiūrovai, irgi teatro dalis. Frazė „Būti ar nebūti? BŪTI. NAMIE!” išliks aktuali ne tik teatro dieną, o ir visą karantino laiką, todėl neištrinkite, lai būna ji ilgiau“, – sako iniciatoriai.

O Alytaus miesto teatras, besidžiaugdamas metų pasiekimais ir laimėjimais, kurių būta išties svarių, net ir keičiantis aplinkybėms išsaugo gražias tradicijas. Jau penktąjį kartą šiemet bus įteikti „Teatrakmeniai“. Ši graži ceremonija įvyks, kai pasaulis ir mes sugrįšime į įprasto ir sveiko gyvenimo vėžes.

„Šių metų „Teatrakmenių“ laimėtojai jau žinomi. Jiems dedikuoti ir jau sukurti originalūs Alytaus menininkų darbai. Kiekvienais metais „Teatrakmenius“ kuria vis kiti skulptoriai- šiemet savo įspūdingą sumanymą, atskleidžiantį laureatų išorinius ir vidinius bruožus, išpildė kalvis Andrius Liaukus ir jo pagalbininkas Tomas Stravinskas. Nekantrauju pamatyti laureatų reakcijas…  Tačiau Tarptautinė teatro diena svarbi mums visiems – tiek aktoriams, tiek režisieriams, tiek ir kasininkei, garso operatoriui ar teatro rūbininkui, nes mes visi esame teatro žmonės. Jau ne kartą sakiau ir dar pasikartosiu – jūs, o ne pastatas, ne sienos – esate teatras, esate miesto turtas, kurį reikia vertinti ir branginti. Ačiū jums!“,- kalba  Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė.

„Teatrakmeniai“ kasmet įteikiami dviems teatro žmonėms: už meninius kūrybinius pasiekimus ar kitą svarų indėlį į teatro gyvenimą įnešantį darbą.

Laimėtojus išrenka specialiai sudaryta komisija, vadovaudamasi apdovanojimų nuostatais, o juos įteikia praėjusių metų „Teatrakmenių“ savininkai. Šie apdovanojimai ypatingi ir vis kitokie, nes kasmet juos sukurti patikima vis kitam menininkui.

Kas taps šių metų „Teatrakmenių“ savininkais šiandien neatskleisime, tačiau priminsime jau esamus jų laimėtojus:

2016 m.  skulptoriaus Manto Kazakevičiaus sukurti darbai buvo įteikti aktoriui, režisieriui Jonui Gaižauskui ir šviesų operatoriui Vytautui Skruibiui.

2017 m. skulptoriaus Audriaus Janušonio autoriniai kūriniai įteikti režisierei ir aktorių trupės vadovei Andrai Kavaliauskaitei bei tuometinei Alytaus teatro direktorės pavaduotojai Laurai Našlėnaitei.

2018 m. Mindaugo Jakučionio kurti apdovanojimai įteikti aktorei Eglei Juškaitei ir direktorės pavaduotojui Tomui Kunčinui. Specialus apdovanojimas įteiktas Alytaus miesto teatro direktorei Inesai Pilvelytei už visą kartu su  teatru nueitą kelią.

2019 m. jauno menininko skulptoriaus Manto Janušonio darbais apdovanotas charizmatiškasis aktorius Vaidas Praspaliauskas ir Alytaus miesto teatro vyriausioji buhalterė Dalė Levulienė.

Šių metų apdovanojimai, po įteikimo ceremonijos, papildys teatro didžiojoje galerijoje įkurtą “Teatrakmenių” sieną. Atkreipkite dėmesį į ją, kai vėl užsuksite į teatrą.

Teatrakmenių siena. Nuotr. Miško Motė

Dosnūs pasiekimais Alytaus miesto teatro metai

„Mums pavyko pagauti sėkmės paukštę ir priglusti prie jos sparnų“, – sako teatro vadovė Inesa Pilvelytė.

Tarptautinė teatro diena – tarsi atspirties taškas, kai įvertiname svarbiausius teatro kūrėjų darbus.

Pirmą kartą istorijoje į Alytų parvežtas „Auksinis scenos kryžius“. Juo už socialinį tyrimą ir monospektaklio „SEEN“ sukūrimą geriausio debiuto (jaunojo menininko) kategorijoje įvertinta Alytaus miesto teatro meno vadovė Andra Kavaliauskaitė, pelniusi ir Alytaus miesto Kultūros premiją.

Per visa teatrinį sezoną žiūrovams buvo pristatytos penkios premjeros, o teatro trupės aktoriai turėjo galimybę plėsti savo kūrybines galias, dirbdami ne tik su Lietuvos, bet ir užsienio šalių režisieriais.

Režisieriaus iš Armėnijos Shuren Shahverdyan sukurtas spektaklis „Geismų tramvajus“ pagal to paties pavadinimo T. Williams’o pjesę iki šiol sulaukia ypatingo žiūrovų dėmesio ir, vos paskelbus spektaklio datą, bilietai į jį būna kaip mat išpirkti. Beje, specialiai pamatyti šį spektaklį pirmą kartą į Alytų atvyko Armėnijos Nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius bei JAV ambasados Lietuvoje atstovai.

Vos kelių dienų pritrūko iki kitos premjeros W. Shakespeare  „Makbetas“ pristatymo. Sakartvelo režisieriaus Paata Tsikolia darbą teatre pakoregavo paskelbtas koronaviruso karantinas. Tikimės, kad dar šį teatrinį sezoną šiuolaikinė „Makbeto“ interpretacija bus pristatyta žiūrovams.

Teatras džiaugiasi svarbiais laimėjimais festivaliuose: nuskinti laurai tarptautiniame teatrų festivalyje „Babel“ (Rumunija), Dalios Tamulevičiūtės vardo Profesionalių teatrų, nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Pakeleivingi“ festivaliuose. Alytaus miesto teatrui įteiktas miesto metų apdovanojimas „Už nuopelnus kultūrai“.

Kūrybinių idėjų įgyvendinimui nuolat ieškomi finansavimo šaltiniai, praėjusiais metais laimėti ir įgyvendinti penki Lietuvos kultūros tarybai teikti projektai, pradedamas įgyvendinti laimėtas Interrreg projektas.

Teatras tampa matomas tarptautinėje arenoje. Itin daug dėmesio sulaukė išaugęs tarptautinis teatrų festivalis COM•MEDIA, naktinė teatrinių įvykių sesija COM•MOON•A ir programa vaikams COM•@. Apie festivalį ir jo spektaklius rašė užsienio spauda.Neabejojame, kad šiemet festivalis sukurs fantastišką teatrinį lapkritį Dzūkijos sostinėje.

Su Tarptautine teatro diena, mieli kūrėjai ir žiūrovai!

Teatrakmenių siena. Nuotr. Miško Motė

 

Naujausi įrašai