Spektaklis „Ivona, Burgundijos princesė“ – pirmas tarptautinės komandos darbas Alytuje

Pastaruoju metu dažnai tenka išgirsti klausimą, net patvirtinimą – „teatre niekas nevyksta“. Tenka sutikti, kad nevyksta GYVI susitikimai su žiūrovais, nes VIRTUALŪS susitikimai, ypač su mokiniais,  labai aktyvūs. O teatro scenoje – vyksta intensyvus kūrybinis procesas – statomas spektaklis pagal Witold‘o Gombrowich‘iaus  pjesę „Ivona, Burgundijos princesė“.

Alytaus miesto teatras jau ne vienerius metus kviečia užsienio šalių režisierius statyti spektaklius. Šįkart įgyvendinant projektą „Kuriant tiltus: turizmo ir kultūros plėtra Sovetsko ir Alytaus regionuose“, į teatrą atvyko režisierius iš Vengrijos Szabo K. Istvan. Jo kūrybiniame bagaže  – pastatymai įvairiuose teatruose: Rumunijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Lietuvoje tai bus pirmas režisieriaus sukurtas spektaklis, tačiau Alytų jis aplanko antrą kartą. Pirmasis susitikimas įvyko 2019-aisiais tarptautinio teatrų festivalio COM·MEDIA metu.

Groteskinę pjesę Alytuje nusprendęs statyti režisierius Szabo K. Istvan sako, kad ją pasirinko, nes kūrinys artimas šiam regionui.

„Pirma – tai mano mėgstama pjesė. Antra – tai labai pažįstama pjesė šiam regionui. Witold‘as Gombrowich‘ius garsus lenkų rašytojas, užimantis svarbią vietą lenkų literatūroje. Jo estetinis kelias yra artimas šiam teatrui, šiai šaliai, šiam regionui“, – pasakoja režisierius ir priduria, kad pirmą kartą apsilankęs Alytaus miesto teatre pamatė įdomius spektaklius, įdomią estetiką, daug detalių, kurios artimos šiai prieštaringai XX a. asmenybei, užimančiai  unikalią vietą pasaulio teatro istorijoje. „Ir kai galvojau, ką galima nuveikti šiame teatre, ši pjesė pritapo ir atkeliavo natūraliai šiai vietai ir šiam teatrui“.

Režisierius Szabó K. Istvan (nuotrauka iš asmeninio archyvo)

Spektaklis „Ivona, Burgundijos princesė“ pasakoja apie neįprastą sistemai merginą, kurią, princas Filipas nusprendžia vesti. Nebrandžia suaugusio sūnaus užgaida labai nepatenkinti princo tėvai. Tuo tarpu nebyli ir neišvaizdi jaunoji panelė stebina aplinką, sukeldama nemalonumo jausmą, atskleidžiantį bjauraus pataikavimo ir prisitaikymo mastą. Nesugebėjimas įveikti nesuprantamos ir „nepatogios“ princo sužadėtinės, trikdančios bjaurumo valdžią, verčia imtis radikalių priemonių…

Scenografijos autorius Artūras Šimonis ©A. Šimonis

                                                                                 Scenografijos autorius Artūras Šimonis ©A. Šimonis                                                                 

„Pastaruoju metu man vis labiau rūpi formų tuštuma“, – sako režisierius. „Ši problema buvo apėmusi Witold‘ą Gombrowicz‘ių, o mūsų laikai sustiprina suvokimą, ką jis įžvelgė ir apie ką jis rašė… bet šiandien tuščia forma pasireiškia daug stipriau ir triukšmingiau. Tuščios patriotizmo, hierarchijos, meilės, grožio, tiesos, tikėjimo formos užuominos į baisią individo ir socialinę krizę. Ivona yra tylus pasipriešinimas, kurio šviesoje išryškinamas socialinės sistemos isterijos melas“, mintimis dalijasi Szabo K. Istvan. Režisierius prieš pat atvykdamas į Lietuvą dar spėjo atsiimti Vengrijos prestižinį valstybinį  Jászai Mari apdovanojimą, kur buvo nominuotas geriausiu teatro režisieriumi.

Kartu su režisieriumi dirba tarptautinė kūrėjų komanda: kompozitorius Cári Tibor, choreografė Baczó Tünde ir dailininkas Artūras Šimonis.

Scenografijos autorius Artūras Šimonis (© V. Grišmanauskienė)

Dienos šviesą spektaklis, planuojama, išvys balandžio pabaigoje. Tiesa, greičiausiai tai bus virtualus susitikimas, nes nūdiena dar neleidžia svajoti apie išsiilgtą susitikimą su žiūrovu. Tačiau, verta pažvelgti į šviesesnę ateitį, nes tai kada nors tikrai įvyks ir žiūrovai su pasimėgavimu galės mėgautis šiuo ir kitais  Alytaus miesto teatre sukurtais spektakliais.

Scenografijos autorius Artūras Šimonis ©A. Šimonis

Spektaklis kuriamas, įgyvendinant projektą LT-RU-2-063 „Kuriame tiltus: turizmo ir kultūros plėtra Sovetsko ir Alytaus regionuose“ finansuojamas Europos Sąjungos. Bendras projekto biudžetas – 573 856,81 EUR, o programos finansavimas sudaro 516,471.12 EUR. Alytaus miesto teatro dalis biudžete – 267951,84 EUR, o programos finansuojama dalis Alytaus miesto teatrui – 241,156.65 EUR. Projekto trukmė – 24 mėnesiai. Už publikacijos turinį atsako tik Alytaus miesto teatras ir ji negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį.

 

Naujausi įrašai