Žiūrovams – premjera, teatro geriausiems – „Teatrakmeniai“

Tarptautinį teatro diena Alytuje bus paminėta premjera ir geriausiųjų pagerbimu. Kovo 26 d. Alytaus miesto teatras pristato režisieriaus Arvydo Lebeliūno spektaklį „Karalystė“, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka gerai žinomas teatro, kino ir televizijos aktorius Ramūnas Šimukauskas.  Tądien bus įteikti „Teatrakmeniai“.

Pagrindinius vaidmeenis atlieka Andra Kavaliauskaitė ir Ramūnas Šimukauskas. ©Zita Stankeviciene Ramūnas

Pagrindinius vaidmeenis atlieka Andra Kavaliauskaitė ir Ramūnas Šimukauskas. ©Zita Stankeviciene

Henrikas Ibsenas – vienas žinomiausių XIX amžiaus antrosios pusės dramaturgų, kurio pjesės itin dažnai statomos teatro scenoje, tačiau „Statytojas Solnesas“ Lietuvos teatro scenoje statoma vos trečią kartą. 1980 m. jis buvo pastatytas Kaune, po beveik 30 metų Vilniuje. Alytaus miesto teatre spektaklį pagal šią pjesę stato teatro meno vadovas ir režisierius Arvydas Lebeliūnas.

Spektaklis „Karalystė“, anot režisieriaus, gimsta kasdien. „Nenorim reanimuoti H. Ibseno tokio, koks jis yra. Labai daug dirbame prie teksto. Atsisakėme neveiksnių žodžių, palikome esminius dalykus, susijusius su pagrindiniais herojais Hilde ir Solnesu, kurie negali vienas be kito egzistuoti ir kurie veda mus pagrindiniu keliu“.

Spektaklis kalba apie žmogaus apsisprendimą. Kūrėjas Solnesas iš paskutiniųjų stengiasi būti pagrindiniu miestelio architektu, kai tuo tarpu jaunoji karta „alsuoja į nugarą“. Jis, kaip dauguma, įklimpęs į prietarų ir stereotipų sūkurį, iš kurio pats negali išsiveržti. Tam, kad Solnesas vėl pradėtų kurti, reikalinga begalinė auka ir jauna mergina Hildė sugeba išjudinti tą pamatą, pastatytą paties kūrėjo.

„Istoriją perkeliame į šiuos laikus, ieškome formų kurios būtų pažinios šiandien“, – sako A. Lebeliūnas. „Kūrybinė grupė siekia, kad spektaklis būtų aiškus ir suprantamas žiūrovui, tačiau tuo pačiu, pasitelkdami simbolius, paliekame atvirą klausimą, kurį vainikuoja finalinė scena ir į kurį atsakymą turi surasti pats žiūrovas“. Anot režisieriaus, jį masina tie dalykai, kurie neparašyti tekste, kurie kalba per simbolius. Savo darbe vertinu ir noriu gyvybės.

 Pagrindiniame vaidmenyje žinomas aktorius Ramūnas Šimukauskas

 Spektaklyje „Karalystė“ užimta bene visa Alytaus miesto teatro trupė su kuria kartu kuria pagrindinio vyro vaidmens atlikėjas gerai pažįstamas teatro, kino, televizijos aktorius Ramūnas Šimukauskas.  „Draugystė su Ramūnu tęsiasi kelis dešimtmečius, tai  nutoldama, tai vėl suartėdama. Mes turime panašų teatro suvokimą ir šiuolaikiniame teatro kontekste stengiamės išlaikyti aktorinį teatrą“, – kalba režisierius.

Ramūnas Šimukauskas, paklaustas, kaip sekasi komunikuoti su Alytaus teatro trupe, sako, kad emociškai jaučiais gerai „laiko susipažinimui, pažinimui, prisijaukinimui reikėjo. O dabar pavyksta surasti bendrą kryptį“.

Aktorius teigia, kad  pasivaikščiojimams po miestą nėra laiko, mat, atvažiavęs, užsidaro repeticijoms teatre, tačiau jau atrado naujų kelių, kaip atvažiuoti iki  miesto centro ir kad „Alytus  – tai ne viena gatvė, kaip matęs anksčiau“.

Prakalbus apie „Karalystę“, pagrindinio vyro vaidmens Solneso kūrėjas sako, jog žiūrovas, atėjęs į teatrą turėtų „pasikapstyti“ savo jausmuose. „Teatras kilnina sielą. Šiame spektaklyje yra labai daug temų ir potemių. Žiūrovas pasirinks sau artimesnę. Čia bus labai daug jausmų, kuriuos patirs žiūrovas.  Tai labai svarbu mūsų visų emociniam išprusimui ir tobulėjimui“, – kalba R. Šimukauksas.

Pagrindinį moters Hildės vaidmenį atlieka Alytaus miesto teatro aktorė, „Auksinio scenos kryžiaus“ nominantė  Andra Kavaliauskaitė.

Spektaklio dailininkas jau pažįstamas Alytaus žiūrovui

 Pakilus scenos uždangai žiūrovai išvys spektaklio dailininko, kuriančio Lietuvos ir užsienio teatruose, Artūro Šimonio scenografiją. Jis sukūrė ir kostiumus spektakliui. Tai ne pirmas dailininko darbas Alytaus teatre. Praėjusiais metais dienos šviesą išvydo „Laisvės arena“ (rež. A. Vidžiūnas, A. Jasenka), o prieš Kalėdas įspūdinga scenografija ir kostiumais gėrėjosi žiūrovai spektaklyje „Skrudžo gatvės angelai“ (rež. A. Lebeliūnas).

Paklaustas, ar kūrybai turi reikšmės teatro geografija, dailininkas pastebėjo, kad „tai nėra reikšminga, nes svarbūs kiti dalykai – dramaturgija, režisierius, idėja“. Prakalbus apie „Karalystės“ scenografiją  A . Šimonis sako, kad pjesės gilumas ir daugiabriauniškumas lemia šio spektaklio scenografijos konceptualumą, mobilumą, funkcionalumą.  Anot jo „čia pamatysite ir fiordus, ir šiaurietišką aistrą“.

Beje, šiuo metu galima susipažinti ir su kita šio menininko kūrybos puse. Alytaus miesto teatro mažojoje galerijoje atidaryta Artūro Šimonio tapybos darbų paroda „Senamadiški šokiai“.

„Teatrakmeniais“ pagerbiami geriausieji

  Minint teatro dieną šiemet ketvirtą kartą Alytaus miesto teatro istorijoje bus įteikti „ Teatrakmeniai“.

„Alytaus miesto teatre graži tradicija, kai minint Tarptautinę teatro dieną paskelbiami ir pagerbiami  geriausieji. Kasmet įteikiami du apdovanojimai: vienas jų skiriamas už meninius kūrybinius pasiekimus, antrasis – už mažiau matomą, tačiau svarų indėlį į teatro gyvenimą“, – sako Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė.  Kiekvienos nominacijos laimėtoją iš trijų kandidatų renka komisija, o nugalėtojai paskelbiami tik iškilmingame vakare.

Sukurti „Teatrakmenius“ šiemet patikėta jaunam skulptoriui alytiškiui Matui Janušoniui.

Kas taps naujaisiais apdovanojimų savininkais sužinosime kovo 26 d. 18 val. Alytaus miesto teatre.

Scena iš spektaklio "Karalystė". ©Zita Stankeviciene

Scena iš spektaklio „Karalystė”. ©Zita Stankeviciene

kulturos_taryba

 

 

 

Naujausi įrašai