Teatro pagalba išlaisvinamos kūrybinės moksleivių galios
Pavasario pradžia teatre prasidėjo su Tūkstantmečio mokyklų programoje dalyvaujančios Daugų Vlado Mirono gimnazijos projekto apibendrinimu, kurį vainikavo moksleivių jautri ir įtaigi refleksija „SALOS“.
Ypatingai svarbus teatro ir moksleivių bendradarbiavimas ne tik kuria gražią draugystę, edukuoja, moko pamilti teatrą, bet kartu padeda išlaisvinti ir išsilaisvinti nuo įvairių gyvenimiškų situacijų, minčių, praradimų, ilgesio ar skaudulio.
Refleksija „SALOS“, kurią kūrė gimnazijos moksleiviai kartu su teatro aktore ir režisiere Andra Kavaliauskaite, pasakojo apie asmeninius jausmus, išgyvenimus, atradimus, meilę, džiugesį. Refleksiją taip pat papildė moksleivių sukurta muzika ir piešiniai.
„Gražus ir jautrus TŪM projekto „Ilgalaikio integruoto scenos meno pažinimo ir kūrybinių užsiėmimų ciklo „DAUGUOSE DAUGiau …“ finalinis akcentas tik dar kartą parodė, kad meno poveikis gali būti labai įvairiapusis: kai kam tai buvo pirmas kūrybinis bandymas, kai kam – tikra terapija, išsisakymas, sprendžiant dvasinius ar socialinius klausimus, kai kam – niekada iki šiol neišgyventas potyris scenoje ar tiesiog bendraujant tarpusavyje. Galbūt nė vienas šių paauglių netaps teatralais, bet mes to ir nesiekėme. Vis tik tikiu, kad kiekvienas iš jų turi milžinišką kūrybinių galių potencialą. Ir jeigu bent šiek tiek pavyko jas išlaisvinti, jeigu tos žinios ar patirtys galės pagelbėti kažkuriame jų gyvenimo etape, vadinasi tikslas pasiektas. Ir labai tikiuosi, kad jie jau pajuto bent mažutį alkį scenos menui, ir mes dar ne kartą susitiksime teatre“, – po refleksijos kalbėjo Alytaus miesto teatro direktorė ir projekto kuratorė Inesa Pilvelytė.
Šiuos mokslo metus su minėtos mokyklos moksleiviais dirbusi A. Kavaliauskaitė po refleksijos dalinosi savo patirtimi. „Atėjau pas jus su mintimi dirbti viena tema, tačiau greitai supratau, kad ji svarbi man pačiai, o jums įdomios kitos. Nustebau, kad tai, kas labai stipriai lydi mane scenoje, yra svarbu ir jums – šeima. Per šią mūsų kelionę išmokome pagarbos, tylos ir kad, koks talentingas bebūtum, reikia įdėti daug darbo, ir jeigu pasakai, kad padarysi, tai padaryk. Aš į jus žiūrėjau kaip į suaugusius, man labai rūpėjo jūsų nuomonė, vidus, rūpėjo, ar norite būti scenoje, ar ne, todėl nedarėme daug vaidybinių dalykų. Kiekviename iš jūsų gyvena istorija, kurią vienaip ar kitaip palietėme, atrakinome. Noriu kiekvienam pasakyti, kad nebijokite paprašyti pagalbos, kai viduje labai skauda, ir ieškokite žmogaus, kuris gali išklausyti, jūs nesate vieni. Todėl esu jums nepaprastai dėkinga už pasitikėjimą manimi. Jūs esate svarbūs ir reikalingi. Džiaukitės kiekviena diena.“
Mokiniams TŪM projekto metu vyko oratorinio meno dirbtuvės, kūrybinės praktikos, dramaturgų dirbtuvės, teatrinio etiketo mokykla, asociatyvaus mąstymo praktikos, aktorinio meistriškumo dirbtuvės, storytelling (liet. istorijų pasakojimo) praktikos, interaktyvi scenos meno kūrinių analizė, panaudojant teatro elementus mokymo procese bei integruojant teatro kūrybos metodikas į lietuvių kalbos pamokas. Moksleiviai stebėjo Alytaus miesto teatro sukurtus spektaklius bei dalyvavo diskusijose po jų.
Alytaus miesto teatro informacija