KLAIPĖDIEČIŲ SPEKTAKLYJE – NEAPOLIETIŠKOS AISTROS

Į festivalį „Tegyvuoja komedija“ atvyksta ir Klaipėdos dramos teatras su vienu naujausių savo spektaklių – italų dramaturgo Eduardo De Filippo lyrine komedija „Kalėdos Kupjelų namuose“. Spektaklis bus rodomas Alytaus teatre lapkričio 16 d., pradžia 18 val.

Spektaklio kūrybinė komanda

Neapolietiško veikalo „Kalėdos Kupjelų namuose“ režisierius Povilas Gaidys, scenografas – Artūras Šimonis, kompozitorius – Jonas Jurkūnas.
Vaidina Vaidas Jočys, Renata Idzelytė, Donatas Švirėnas, Sigutė Gaudušytė, Edvardas Brazys, Liudas Vyšniauskas, Jonas Naujokas, Arnoldas Eisimantas, Kazimieras Žvinklys, Lina Krušnaitė, Alina Mikitavičiūtė, Česlovas Judeikis, Vida Kojelytė, Simona Šakinytė, Linas Lukošius.

Apie spektaklį

Apie ką spektaklis? Apie Luką Kupjelą – paprastą neapolietį, nedidelės spaustuvės darbuotoją, šeimos galvą. Jo šeimoje ne viskas gerai: žmona nuolat burba, sūnus – ne tik lepūnėlis, bet dar ir vagišius. Dukra, ištekėjusi už verslininko, bet įsimylėjo kitą ir žada su juo pabėgti. Po namus dar slankioja viskuo nepatenkintas Luko brolis, neturintis kur gyventi. Lukas jau nebeturi vilčių suvaldyti savo griūvantį nedidelį pasaulėlį. Tačiau jam svarbiausia – kaip ir kasmet sumeistrauti Kalėdų prakartėlę, mažytę grožio ir harmonijos salelę. Vis dėlto panašu, kad grožis ir harmonija terūpi tik jam vienam.

Apie pjesę

Ši pjesė parašyta 1931 m. Lietuvoje ji dar nėra statyta, nors autorius – E. De Filippo žinomas ir populiarius Europoje. Spektaklio režisierius P. Gaidys mano, kad pjesė „Kalėdos Kupjelų namuose“ – vienas geriausių šio autoriaus darbų. Veiksmas rutuliojasi intensyviai, charakteriai ryškus, veržiasi neapolietiškas temperamentas. „Šiame veikale iš pirmo žvilgsnio lyg ir nėra mandrybių, tačiau labai graži pagrindinė mintis – kaip svarbu yra žmogui per visą gyvenimą išlaikyti vaikišką švarumą, naivumą, svajonę. Pagrindinis personažas Lukas visą savo gyvenimą išsaugoja norą kasmet sukurti Kalėdų prakartėlę. Kalėdos jam išlieka šventu dalyku. Deja, jį ir jo šeimą supanti realybė kitokia“, – apibūdino P. Gaidys. Italų dramaturgas Eduardo De Filippo (1900 –1984) – aktorius, gabus režisierius, talentingas rašytojas, sukūręs 55 pjeses ir išgarsinęs neapolietišką teatrą toli už Italijos ribų. Savo šalyje jis iki šiol švelniai vadinamas tiesiog vardu – Eduardo. Eduardo pirmąkart pasirodė scenoje, kai jam tebuvo ketveri. Vaikystę ir jaunystę jis praleido teatre – vaidindamas, mėgindamas rašyti nedideles pjeses. Kartu su juo vaidino sesuo ir brolis – su jais 1930 m. Edurado įkūrė savo trupę „Komiškasis De Filippo teatras“. Tuo metu De Filippo susipažino su garsiuoju Luigi Pirandello, padariusiu jam didelę įtaką. Kartu su juo 1936 m. parašė pjesę „Nauja suknelė“. Eduardo De Fillipo savo pjesėse sugebėjo pratęsti itališkosios Commedia dell’arte ir neapolietiškojo dialektinio teatro tradicijas. „Kalėdos Kupjelų namuose“ , beje, ir parašytos Neapolio tarme – tai visiškai nesukliudė pjesei išgarsėti visoje Italijoje, o vėliau ir visoje Europoje. Eduardo De Fillipo pjesės – tarsi pats gyvenimas. Kartais grubus, kartais graudus, dažnai komiškas ir visada spalvingas. Jose puikiai sudera viskas – groteskas, lyrika, gilus psichologizmas ir taiklūs pastebėjimai, o viską vainikuoja sodrus neapolietiškas humoras.

Naujausi įrašai