ALYTAUS ISTORIJĄ ATSKLEIDĖ TEATRALIZUOTI AKTORIŲ ETIUDAI

Pažymint Archyvų metus, pirmąjį vasaros mėnesį, tarp gausybės kitų mieste vykstančių renginių, miestelėnai  buvo kviečiami „pasimatuoti“ savo žinias apie Alytų, jo istoriją, žmones.

Archyvų metams pažymėti skirti keturi protmūšiai, menantys vis kitą istorijos tarpsnį, vyko po atviru dangumi Alytaus miesto teatro amfiteatre, o jų nuotaiką kūrė Alytaus miesto teatro aktorių atliekami meniniai etiudai, dainos ir šokiai.

Pirmojo protmūšio, vykusio birželio 9 d. tema „Alytus – Žygimanto Augusto meilės dovana Barborai. Magdeburgo teisės“ XVI a. vidurys paženklintas Alytui svarbiomis datomis. 1549 m. Lietuvos didysis  kunigaikštis  Žygimantas Augustas Alytų užrašė Barborai Radvilaitei. 1581 m. birželio 15 d. Lietuvos didysis kunigaikštis Steponas Batoras suteikė Alytui Magdeburgo teises ir herbą – baltą rožę raudoname fone. Pastaroji data yra minima kaip Alytaus miesto gimtadienis. Alytaus miesto teatro aktoriai bei šokių studija „Aušrinė” sukurti kostiuminiai etiudai pasakojo apie viduramžišką Alytų, likiminės meilės herojus – Barborą Radvilaitę ir Žygimantą Augustą, miestelėnų rūpesčius ir naudą, miestui gavus Magdeburgo teises.

Birželio 16 d. pažvelgėme, kokie buvo „Kasdieniai nutikimai tarpukario Alytuje“. Istorikės Birutė Malaškevičiūtės to paties pavadinimo knyga nukelia į tarpukario miesto gyvenimą, kur aiškiai juntama laikotarpio dvasia, sustiprinama originalios to meto spaudos kalbos, dokumentų, o kur dar tuomet nuolat Alytuje poilsiavusių Kauno damų mados, miestelėnų apkalbos ir kitos pikantiškos „kurortinės tradicijos“. Ansamblio „Miestelėnai“ ir teatro aktorių vaidybinei etiudai sustiprino emocijas ir leido pajusti miesto tarpukario dvasią.

Birželio 21 d. protmūšis  leido sužinoti apie „Keletą pokario epizodų apie “Žaliąją” ir Alytaus pušis”. Daug apie tai rašė rašytojas Jurgis Kunčinas, kurio 75 gimimo jubiliejų minėsime kitąmet. Vaidybinės ištraukos apie Alytų pagal J. Kunčino apsakymus grąžino į pokarinį miestelį, kuris augo ir plėtėsi pagal tarybinius penkmečio planus, naikindamas ne tik miesto pušis, bet ir dvasines žmogaus vertybes – laisvę, tikėjimą, orumą.

Paskutinysis protmūšis, vykęs birželio 30 d. „Laisvės paukščiai. Persitvarkymo dekados” užbaigė istorinį pasakojimą apie Alytų. Alytaus miesto teatro aktorių sukurti etiudai pagal Jurgio Kunčino, Rimo Buroko, Lino Jakštonio tekstus  – tai laisvo žmogaus deklaracija sistemai. Buvo prisiminti istoriniai momentai – Persitvarkymo sąjūdžio Alytuje grupės kūrimasis, pirmasis mitingas, Laisvės Angelo paieškos. Aktoriams talkino trumpam atgimusi pirmoji rock‘o grupė Alytuje „Aisčiai“, muzika maištavusi prieš tuometę  sistemą.

 

Archyvų metams skirtus protmūšių klausimus rengė Alytaus kraštotyros muziejaus istorikai Birutė Malaškevičiūtė ir Vilmantas Dunderis, teatrinius etiudus kūrė ir atliko Alytaus miesto teatro aktoriai.

Protmūšių laimėtojais paskelbti:
I vieta – komanda SOFRANAI. Jie vyksta į ekskursiją Lietuvos Monetų kalykloje.
II vieta – komanda ANOŠALNYKAI. Jų laukia kelionė į Lietuvos valstybės istorijos archyvą. III vieta – komanda VAKARE PO SUSITIKIMO mėgausis apsilankymu Lietuvos nacionalinio muziejaus parodų erdvėje „Istorijų namai“.

AČIŪ dalyvavusiems, žiūrėjusiems ir „pasimatavusiems“ žinias apie Alytų!

Nuotr. Miško Motė

Naujausi įrašai