„IVONA, BURGUNDIJOS PRINCESĖ”

Alytaus miesto teatro spektaklis pagal Witold Gombrowicz
Režisierius: Szabó K. István
Kompozitorius: Cári Tibor
Dailininkas: Artūras Šimonis
Choreografė: Baczó Tünde
Režisieriaus asistentė: Alma Purvinytė
Vaidina: Andra Kavaliauskaitė, Vaidas Praspaliauskas, Jonas Gaižauskas, Erika Jasinskaitė–Salickienė, Vincas Vaičiulis, Eglė Juškaitė, Ona Gudaitytė, Eglė Kordiukovaitė, Tomas Kunčinas, Eugenijus Rakauskas, Tomas Pukys, Povilas Adomaitis, Vidas Vaškius
Trukmė: 2 val.
Premjera: 2021 m. balandžio 23 d.

Istvan K. Szabo „Pastaruoju metu man vis labiau rūpi formų tuštuma. Kelis dešimtmečius, esant nuolatiniam pulsavimui, ši problema buvo apėmusi Witold‘ą Gombrowicz‘ių: nuo tuščio rašymo kaip kūrybinės formos iki teatrališko gesto.

Mūsų laikai sustiprina suvokimą, ką jis įžvelgė ir apie ką jis rašė… bet šiandien tuščia forma pasireiškia daug stipriau ir triukšmingiau.
Tuščios patriotizmo, hierarchijos, meilės, grožio, tiesos, tikėjimo formos  užuominos į baisią individo ir socialinę krizę, kai tuščias „riaumojimas“ tampa programuota kalba, o visi klausytojai yra įtartini.
Ivona yra tylus pasipriešinimas, kurio šviesoje išryškinamas socialinės sistemos isterijos melas“.

Spektaklis „Ivona, Burgundijos princesė“ pasakoja apie neįprastą sistemai merginą, kurią, princas Filipas nusprendžia vesti. Nebrandžia suaugusio sūnaus užgaida labai nepatenkinti princo tėvai – karalius Ignotas ir karalienė Malgožata. Tuo tarpu nebyli ir neišvaizdi jaunoji panelė stebina aplinką, sukeldama nemalonumo jausmą, atskleidžiantį bjauraus pataikavimo ir prisitaikymo mastą.
Nesugebėjimas įveikti nesuprantamos ir „nepatogios“ princo sužadėtinės, trikdančios bjaurumo valdžią, verčia imtis radikalių priemonių…

Vitoldas Gombròvičius (Witold Gombrowicz) – prieštaringa XX a. asmenybė, užimanti  unikalią vietą pasaulio teatro istorijoje. Nepaisant to, jog savo laiku buvo nepripažintas ir smarkiai kritikuojamas, šiandien jis laikomas vienu iš neįprasčiausių rašytojų literatūros istorijoje. Jo kūryba pasižymi ir filosofine jėga, ir humoro jausmu bei tono lengvumu, puikiai ironizuojančiu visuomeninius, politinius, socialinius dalykus.

Strateginis teatro rėmėjas