Ž A V I N G A: COM•MEDIA IR ALYTUS
„Charming“ (liet. žavinga) – žodis, kurį išgirsite iš daugelio XI tarptautinio festivalio COM•MEDIA svečių, atvykusių iš svečių šalių. Taip jie apibūdina ne tik dalyvavimą festivalyje, bet ir Alytų – Lietuvos kultūros sostinę 2022.
Vokietijos, Ukrainos, Lenkijos teatrai, kurių kiekvienas savitas, o juose laimę randantys teatralai džiaugiasi galimybe būti MŪSŲ miesto kultūrinio gyvenimo dalimi šį darganotą rudenį ir dalijasi savo mintimis su Jumis.
Vakar Alytaus miesto teatre karaliavo Ukraina – čia buvo rodomi du spektakliai bei vyko atviros diskusijos po jų. Pirmasis – Alytaus miesto teatro monospektaklis „Civilio dienoraštis“ pagal ukrainiečių dramaturgo Pavlo Arie pjesę „Civilio dienoraštis“, kurią parašė per pirmąsias keturiolika Rusijos karo prieš Ukrainą dienų. Spektaklio kūrybinė grupė (išskyrus aktorių) – vien tik ukrainiečiai: režisierius ir scenografas Stas Zhyrkov, kompozitorius Bogdan Lysenko, projekto kuratorė ir idėjos autorė Oksana Romashenko.
Antrąjį spektaklį „In-shi“ pristatė Ukrainos aktoriai: Anastasia Babii, Bohdan Builuk, Artem Plyonder, Daria Tverdokhlib – tai Kyjivo akademinio teatro „Auksiniai vartai“ istorijų pasakojimas- koncertas (angl. storytelling). Režisierė – Andra Kavaliauskaitė (Lietuva).
Teatralai atviri, dalyvauti festivalyje – ir garbė, ir džiaugsmas. „Džiaugiamės, kad galime būti čia, kurti, rodyti tai, ką mokame geriausiai. Mums labai svarbus žiūrovų palaikymas, tai padeda jaustis stipriems mūsų šaliai labai sunkiu metu.“
Visai neseniai praūžusioje COM•MOONA naktyje pasirodė svečiai iš Vokietijos „Junges DT-Deutsches Theater Berlin“, spektaklis „UNSPOKEN“ sužavėjo daugelį naktinėtojų (spektaklio nuotraukų autorius Arno Declair).
Dokumentiniame spektaklyje septyni jaunuoliai pasakojo savo istorijas apie santykius su tėvais – dalijosi iki tol neišsakytomis abejonėmis ir nusivylimais bei bandė rasti atsakymus į galybę klausimų: ką reiškia augti su dviem motinomis, būti auklėjamam labai religingai, kaip translytiškumas susijęs su mūsų santykiais, kaip elgtis su senelio nacistine praeitimi, ką sakyti prieš išvykstant ir galiausiai – kokių klausimų apskritai geriau neuždavinėti?
Režisierės lietuvės Kamilės Gudmonaitės sukurtame spektaklyje atviri ir drąsūs šių jaunuolių pokalbiai su tėvais – lūkesčių, nesusipratimų, paslapčių ir išpažinčių projekcija, neišsakomus dalykus atspindinti muzikos garsais ir vokalu.
Christiane Lehmann – jaunųjų teatro kūrėjų trupės vadovė – džiaugėsi, jog namo į Vokietiją jie parsiveš geriausius įspūdžius: „Mes esame įpratę, jog žiūrovas sukausto dėmesį nuo.. iki. Šįsyk dalyvaudami teatrinių įvykių naktyje įgavome visiškai kitokios patirties. Žiūrovai COM•MOONA metu turi teisę migruoti, o tu tiesiog dovanoji tai, ką kuri. Jausmas išties žavingas, mums tai neįkainojama nauja patirtis“. Jai pritaria ir spektaklyje vaidmenis kuriantys jauni kūrėjai: „Mums šis festivalis dovanojo neišdildomus įspūdžius, festivalis – žavus, jaudinantis, norisi sugrįžti čia ir kitąmet.“
Teatras „Chorea“ iš Lenkijos mūsų miesto teatro mylėtojams atvežė sceninio judesio spektaklį „Ragnarokas“, kuriame kiekvienas aktorius turi savo istoriją ir savo kelią, o kryžkelėse vystosi jų santykiai. Spektaklyje vaidmenį kuria žymus kaimyninės šalies teatro aktorius, režisierius Tomasz Rodowicz, kuris džiaugiasi ne tik galimybe dalyvauti festivalyje, plačiu jo spektaklių spektru bei pasiūla kiekvienam žiūrovui, dėmesiu Ukrainai ir jos kūrėjams, tačiau ir asmeniniu ryšiu su mūsų šalimi:
„Alytus nuostabus, ramus, žalias miestas, tai – jungiantis miestas, mano šeimos ryšiai taip pat siekia jūsų šalį, todėl man čia labai gera. Mano patirtis festivalyje? Tai kažkas šviežio, naujo, čia labai šilta, gera, teatras labai artimas ir atviras, ir mums, ir žiūrovams. Kuriate neįtikėtinus dalykus.“
Svetingai užsienio svečius priima ne tik Alytaus miesto teatras, festivalio organizatoriai, gerą žodį užsienio svečiai taria ir viešbučiui „Senas namas“, miesto kavinėms.
Tiesa, teatralai iš Vokietijos mūsų mieste šio to pasigedo: „Mūsų šalyje net mažiausioje parduotuvėlėje rasi… atvirukų, juk taip smagu išsiųsti artimiesiems. Teko gerokai pasivaikščioti, susipažinti su šiuo gražiu žaliu miestu, norint juos išsiųsti, visgi mums pavyko – lietuviški linkėjimai Vokietijai perduoti.“
Detalią festivalio programą rasite čia: https://commediafest.com/lt/programa/commedia/