Apie PREMJERĄ „VORO VESTUVĖS“ arba … kodėl negalima sarmacytis kalbėti dzūkiškai?

Jau visai netrukus Alytaus miesto teatro scenoje išvysite spektaklį-koncertą vaikams „Voro vestuvės (Voro veseilia)“ (rež. Andra Kavaliauskaitė). Tikrai taip, ne tik vestuvės, bet ir veseilia ir tai, ne klaida, o bandymas priminti, kaip svarbu puoselėti, o ne sarmatytis savos šnektos.

 

Electro-folk spektaklį-koncertą šeimai „Voro vestuvės (Voro veseilia)” pagal po paties pavadinimo Justino Marcinkevičiaus poemą kuria puikiai alytiškiams pažįstama režisierė Andra Kavaliauskaitė. Tiesa, pati režisierė nėra dzūkė.

 

„Voro vestuvės“, anot režisierės, turės savą ypatingą spalvą, nes tekstas yra išverstas į dzūkų tarmę ir visa tai bus papasakota per muzikinę kalbą, elektroniką ir folklorą, prisijaukinant, kas kartais atrodo, sena.

 

„Didžiuojuosi, kad „Voro vestuves“ į dzūkų tarmę sutiko išversti šio miesto, kaip aš sakau, turtas ir dzūkų tarmės lobynas Svetlana Žadeikienė. Žiūriu į šią moterį, klausausi ir nesustodama dėkoju, kad ji yra. Tik jos dėka kūrinys turi savitą atspalvį, skambesį ir architektūrą. Tik jos dėka mes galime mokintis ne meluoti tarmę, o ją, visų pirma, išmokti pajusti (neužmirškime, kad komandoje yra žemaitis ir aukštaičiai, ne tik dzūkai).  Ir toji tarmė tokia graži!“, – kalba režisierė.

 

Prisiminusi spektaklio-koncerto kūrybinio kelio pradžią S. Žadeikienė šypsosi. „Kai Andra paskambino ir papasakojo savo sumanymą, jog nori visą tekstą išversti į dzūkų tarmę, nustebau. Dzūkų tarmės atgimimas ateina iš teatro, aš tikrai to nesitikėjau, tačiau labai džiaugiuosi ir premjeros laukiu su jauduliu. Mums turi būti garbė kalbėti dzūkiškai, o ne sarmata“, – pasakoja dzūkiškumą ne tik puoselėjanti, bet jaunąją kartą mokanti S. Žadeikienė.

„Džiaugiuosi, kad režisierė prisideda prie dzūkiškos šnektos atgaivinimo. Dzūkų šnekta – tik dešimt taisyklių, bet mums, deja, nėra unaro (red. noro) išmokti. O jeigu taip ir bus… niekas po dviejų šimtų metų nežinos, kad čia gyveno dzūkai, kad turėjo savitą šnektą, liaudiškas dainas, kurioms virš dviejų tūkstančių metų, niekas jau nebežinos, kad buvo šilai, girios, niekas nežinos, kad čia buvo Dzūkijos soscinė. Todėl šiandien man šventė, kad išsaugosime dzūkišką šnektą“, – kaip visuomet su šypsena pasakoja Svetlana.

 

Pokalbis, regis, galėtų tęstis valandų valandas, klausyti(s) ir suprasti, tačiau, kaip pati dzūkė sako, geriau ateiti į spektaklį-koncertą ir įsitikinti savo ausimis ir akimis.

 

Naujoje J. Marcinkevičiaus poemos „Voro vestuvės“ interpretacijoje spektaklio-koncerto kūrybinė komanda didelį dėmesį skiria šiuolaikinės muzikos ir folkloro dermei (sintezei). Kūriniui perteikti kuriamos dainos, sujungiančios visą pasakojimą į istoriją – muzikalią alegoriją, išryškinančią mūsų pačių ydas bei kviečiančią kartu pažvelgti, kur kartais gali nuvesti godumas, savanaudiškumas ir apgavystės. Būsima premjera skirta vaikams nuo 6 iki 9 metų.

 

Premjera: 2024 m. gegužės 18 d. ir birželio 1 d. Alytaus miesto teatre

Bilietai čia:

05 18 d. 11 val. https://kakava.lt/pirkti-bilietus/7935/14565 

06 01 d. 11 val. https://kakava.lt/pirkti-bilietus/7935/14930

 

Spektaklį finansuoja: Lietuvos kultūros taryba

Naujausi įrašai