ISTORIJA

1988 m. Alytaus miesto savivaldybės ir kultūros darbuotojų iniciatyva  nutarta Alytaus mieste kurti profesionalų teatrą. 1989 m. dirbti Alytuje kviečiami jauni režisieriai Dalia Kimantaitė ir Arvydas Kinderis. 1990 m. prie jų prisijungė Loreta Liausaitė. Pirmasis spektaklis pagal O. Milašiaus pasaką „Imperatorius Jonas Beširdis“ buvo pastatytas penkiaaukščio namo rūsyje, jo premjera įvyko Kauno lėlių teatro festivalyje.

Pirmaisiais metais trupė neturėjo profesionalių aktorių, todėl režisieriai didelį dėmesį skyrė darbui studijoje. Čia buvo kviečiami dėstytojai  iš Vilniaus ir Klaipėdos universitetų, Maskvos dailės teatro. Besiformuojančios trupės veikla buvo įvairiapusė: kuriami lėlių, choreografiniai, spektakliai, rengiamos meninės akcijos, kūrybinės stovyklos. 1992 m. su teatro trupe pagal T. Suzuki metodiką dirbo aktorė, režisierė Vesta Grabštaitė, studijavusi Tadashi Suzuki dramos aktorių vaidybos metodą Japonijos vaidybos menų centre.

1996 m. teatras-studija persikėlė į naujas patalpas

ir tapo Alytaus miesto teatru.

1999 m.Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje Alytaus miesto teatrui buvo surinktas aktorių kursas, o 2003 m. teatro trupę papildė 9 profesionalūs aktoriai. Dabar trupėje 12 aktorių ir 3 režisieriai. Alytaus miesto teatras aktyviai gastroliuoja Lietuvoje, nuo pat įsikūrimo bendradarbiaujama su užsienio teatrais (Švedijos Treleborgo teatro trupe 1993–1994 m.), dalyvauta tarptautiniuose festivaliuose Suomijoje, Švedijoje („Baltic Jubilee“), Lenkijoje („Set“). 2002 m. režisierė Dalia Kimantaitė stažavosi Maskvos K. Stanislavskio akademinėje dailės teatro studijoje. 2002 m. Alytaus miesto teatras tapo tarptautinės teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos ASSITEJ nariu.  Prie šiuolaikinių scenos menų tarptautinio tinklo IETM (Informal European Theatre Meeting) prisijungė  2016 m.

Nuo  2003 m. VO teatro bendrija „Apartė“ ir teatras vykdė edukacinę programą mokiniams „Europos teatro raida“ – renginių ciklą (paskaitos, praktikumai, spektakliai), skirtą Europos teatro ištakoms, jo žymiausiems periodams. 2004 ir 2007 m. kartu su Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacija organizuotas Nacionalinis teatrų vaikams ir jaunimui festivalis „Asitežas“. 2007 m. rudenį Alytaus miesto teatras organizavo nacionalinės dramaturgijos festivalį, skirtą V. Krėvės 125 gimimo metinėms, o  2012 m. teatre įvyko pirmasis  Lietuvos profesionalių teatrų komedijų festivalis „Tegyvuoja komedija!”.

2015 m. Alytaus miesto teatras šventė 25 metų kūrybinės veiklos jubiliejų. Ta proga alytiškiai buvo pakviesti į išskirtinių renginių ciklą „25 teatriniai įvykiai”, kuriame pristatyti edukaciniai užsiėmimai, teatralizuoti koncertai, spektakliai vaikamas, jaunimui ir suaugusiems.
Šventiniais renginiais „J2: JUBILIEJINĖ JAUNYSTĖ teatras ne tik pagerbė  jo įkūrėjus, jau išėjusius aktorius bei režisierius, bet ir atvėrė duris jauniems menininkams. Dvi fotomenininkės Agnė Grigaliūnienė ir Ignė Grikevičiūtė pristatė parodą „25+1 teatro istorija‟, praskleidusią teatro užkulisius. Fotografijose ypatingas dėmesys skirtas čia dirbusiems ir kūrusiems žmonėms, vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie nelengvos tarnystės Melpomenės mūzai. Šiuos renginius vainikavo dvi Alytaus miesto teatro premjeros: monospektaklis „žuvėdPRA“ pagal J. Tertelio pjesę PRA (rež. Andra Virbičianskienė) bei spektaklis suaugusiems HERO IR ZERO pagal S. Jones (rež. Petras Lisauskas).

Alytaus teatrui – 25. AMT (ASMENYBĖS. METAI. TIKEJIMAS)

Teatro jubiliejus – tik kelio pradžia…

2016 m. teatras pasitiko 27-ąjį sezoną ir kvietė žiūrovus su šūkiu „Teatre nauja siunta“. Šį sezoną teatro lankytojams buvo pristatytos 4 premjeros: „Ežiukas rūke“ (rež. A. Kavaliauskaitė), „Sudie, pone Lorencai“ (rež. A. Lebeliūnas), „(D)EFEKTAS“ (rež. A. Kavaliauskaitė) ir „(Ne)vaikų žaidimai“ (rež. A. Vidžiūnas). 2016 m. rugsėjį teatro trupė pirmą kartą išvyko į gastroles už Atlanto. Jungtinių Amerikos Valstijų lietuviams buvo parodyti 3 spektakliai: „Coco paslaptis“ (rež. D. Kimantaitė), „American dream“ (rež. A. Vidžiūnas) ir „Šokis puodynėje arba svajonių storulis“ (rež. J. Gaižauskas).

2017 metais teatras su šūkiu „…teesie teateinie teatras!“ pristatė 28 – ąjį sezoną. Jo metu buvo sukurtos ir pristatytos 5 premjeros: „Filadelfija, aš atvykstu“ (rež. G. Padegimas), „Mažasis princas“ (rež. A. Kavaliauskaitė), „Pamatai iš Mindaugo pilies. Netikras akmuo“ (rež. A. Lebeliūnas), „Kitų žmonių gyvenimas yra kitų žmonių gyvenimas“ (rež. G. Aleksa), „SEEN“ (rež. A. Kavaliauskaitė). 2017 metai teatro trupei buvo dosnūs gastrolėmis. Spalį aktoriai vyko į Didžiąją Britaniją, kur rodė du spektaklius – „Coco paslaptis“ (rež. D. Kimantaitė)  ir „Šokis puodynėje arba svajonių storulis“ (rež. J. Gaižauskas) ir į JAV, kur Los Andželo ir Čikagos žiūrovams parodė tris režisierės Loretos Liausaitės spektaklius: „Medinuko, vardu Pinokis, pamokančios istorijos“, „Tūla arba esame okupuota šalis“  ir „Spąstai“. 2017 metais Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė ir įmonės „Vita Baltic International“ generalinis direktorius Vladislavas Gunevičius pasirašė  28 – ojo teatro sezono strateginio rėmėjo paramos sutartį, o tarptautinio teatrų festivalio programa pasipildė naktine teatrinių įvykių sesija „COM·MOON·A“.

2018 m. teatras atidarė 29-ąjį sezoną. Žiūrovus jis pasitiko su šūkiu „Vertas ateiti į Tavo širdį.“ ir surengė akciją, kurioje siekė rekordų: masiškiausio stovėjimo aukštyn kojomis ir rasti greičiausiai 10 metrų rankomis „nubėgusį“ žmogų. Šiais metais teatre buvo pristatytos net 6 premjeros: „Laisvės arena“ (rež. A. Vidžiūnas), „Zuikis Puikis“ (rež. A. Kavaliauskaitė), „Skrudžo gatvės angelai“ (rež. A. Lebeliūnas), „Karalystė“ (rež. A. Lebeliūnas), „Freelanceriai“ (rež. A. Dilytė), „KI(t)OKIA“ (rež. A. Kavaliauskaitė). Teatrui šis sezonas buvo dosnus laimėjimų ir gastrolių: tarptautiniame teatrų festivalyje BABEL Tirgovištėje (Rumunija) Alytaus miesto teatro spektaklis „(Ne)vaikų žaidimai“(rež. A. Vidžiūnas) buvo pripažintas geriausiu festivalio spektakliu, o Sakartvele vykusiame festivalyje „Poti International Theater Festival“ – spektaklis „American dream“ (rež. A. Vidžiūnas) taip pat pelnė apdovanojimą. Tačiau svarbiausias apdovanojimas šį sezoną buvo pirmą kartą miesto ir Alytaus teatro istorijoje į Alytų parvežtas „Auksinis scenos kryžius“.  Prestižiniu Lietuvos teatro apdovanojimu įvertinta Alytaus miesto teatro aktorė ir režisierė Andra Kavaliauskaitė už socialinį tyrimą ir monospektaklio „SEEN“ sukūrimą. 2018 m. tarptautinio teatrų festivalio programa pasipildė ir programa vaikams „COM·@”. Alytaus miesto teatras kartu su teatro stiprinimo fondu įkūrė Alytaus kultūros vadybos akademiją – AKVA. Tai platforma, kuri veikė kaip atviras naujo tipo mokymo modelis, kvietė vietos kultūros bendruomenę bendram laikui ir erdvei, bendrai minčiai ir praktikai meniniame, socialiniame ar pilietiniame lauke. 29-ojo sezono metu teatras atnaujino savo įvaizdį: pakeitė logotipą ir pasipuošė nauju užrašu ant sienos, kurio laukė daugiau nei du dešimtmečius. Vasarą Alytaus miesto teatras surengė daug teigiamų atgarsių sulaukusią miesto gimtadienio šventę „Vainikas soscinei”.

2019 m. pirmą kartą miesto ir Alytaus teatro istorijoje

„Auksinis scenos kryžius“ parvežtas į Alytų

2019 m. teatras su šūkiu „Vedu Tave su meile. Teatras.“ pradėjo jubiliejinį 30 – ąjį sezoną. Šie metai teatrui buvo kupini daug naujovių: meno vadovės pareigas pradėjo eiti aktorė ir režisierė Andra Kavaliauskaitė, prie trupės prisijungė du nauji aktoriai, buvo pradėtas autorinių aktorių vakarų renginių ciklas, spektaklius statė režisieriai iš Armėnijos (S. Shahverdyan) ir Sakartvelo (P. Tsikolia), teatre pirmą kartą apsilankė Armėnijos ambasadorius, buvo pasirašytas Bendradarbiavimo memorandumas su teatru „ЗОЛОТІ ВОРОТА“ („Auksiniai vartai“) iš Kijevo . 30 – ąjį sezoną teatre buvo pristatytos 3 premjeros: „Geismų tramvajus“ (rež. Suren Shahverdyan), „Kupriukas muzikantas“ (rež. J. Gaižauskas) ir „Jonas Sobieskis“ (rež. A. Vidžiūnas) ir po 10 metų scenoje buvo atsisveikinta su spektakliu „Barbora Radvilaitė“ (rež. A. Kinderis). Šį sezoną teatras, kaip ir visas pasaulis, pirmą kartą susidūrė su pandemija ir kuriam laikui turėjo užverti teatro duris žiūrovui. Tačiau užvėrus vienas duris, atsiveria kitos ir teatralai sukūrė virtualius kultūrinius produktus: virtualių pokalbių ciklą senjorams „Vilnoniai pokalbiai” bei, kartu su J. Kunčino biblioteka, pasakų ištraukų mažiesiems skaitymą „KnygAntinas”. Esant karantinui, teatro kolektyvas kūrybingai ir išskirtinai uždarė šį pilną nežinomybės sezoną – ištiesė raudoną kilimą ant teatro stogo ir ten surengė teatrakmenių įteikimo šventę.

2020 m. teatras kvietė – „Įsitrauk. Įsikrauk. Įsiteatrink.“, sezoną atidarydamas plačiai nušviesta solidarumo akcija Baltarusijos nacionalinio Jankos Kupalos teatro aktoriams ir darbuotojams palaikyti.  Tarsi nuspėdamas nelengvus COVID-19 pandemijos gniaužtus, uždarytus kultūros renginius, Alytaus miesto teatras drąsiai žengė į kitokį kūrybinį procesą ir virtualų pasaulį, pasiekiantį kiekvieną, ieškantį ir ištroškusį kultūros. Nors „gyvi“ susitikimai tapo nepasiekiami,  virtualūs susitikimai šildė aktorių ir žiūrovų širdis. Sukurtos edukacijos, kuriose pristatyti sukurti spektakliai, diskutuota ir pasidalinta paliestomis emocijomis, parengtos spektaklių online versijos, tarptautinis teatrų festivalis COM•MEDIA persikėlė į virtualią erdvę, o „suARTėjimai/online sukvietė gausybę vyresnio amžiaus dalyvių.

Plečiantis teatro režisierių geografijai – sukurtos ir žiūrovams pristatytos 7 premjeros, pradedančios kelionę po įvairius tarptautinius ir šalies festivalius. Drąsus jaunosios karto Ukrainos režisierius Stas Zhyrkov pastatė spektaklį „Marytė“,  režisierius Szabó K. István iš Rumunijos žiūrovams pristatė spektaklį „Ivona, Burgundijos princesėc, režisierius iš Sakartvelo Paata Tsikolia sūkūrė „Makbetą“, režisierius Albertas Vidžiūnas pastatė spektaklį „Žydiška gatvelė“, paaugliams skirtą monospektaklį/electro siurrealistinę pasaką „9.18“ sukūrė režisierė Andra Kavaliauskaitė. Mažieji žiūrovai buvo pakviesti į režisieriaus Arvydo Viktoro Lebeliūno sukurtą spektaklį „Šiobeito aidas“. Pirmą kartą teatro repertuarą papildė režisierės Gintarės Latvėnaitės-Glušajevos suskurtas spektaklis kūdikiams (baby theatre) „Ku ku kur tu?“.

30 – asis teatro jubiliejus buvo pažymėtas ir kitais, teatro istoriją menančiais darbais: sukurtas filmas „AMT. Augti mylint teatrą“, išleista knyga „Alytaus teatras“, apžvelgianti tris teatro dešimtmečius, pristatyta trupės aktorių portretų paroda „ARTi“

Teatras, laimėjo du tarptautinius projektus ir  aktyviai įsitraukė į jų veiklas: projektas LT-RU-2-063 „Kuriant tiltus: turizmo ir kultūros plėtra Sovetsko ir Alytaus regionuose“  (INTERREG), įgyvendinamas su partneriais iš „Tilsit“ teatro ir projektas „PPP“ (ang. „People Power Partnership“, liet. „Žmonių galia partnerystėje“) („Creative Europe“), kuriamas su partneriais iš 11 šalių ir pagrindiniu partneriu „Aktionstheater Pan.Optikum“ (Vokietija).

Atlaisvinus pandemijos gniaužtus, teatras surengė daug dėmesio sulaukusią Tarptautinę teatro dienos akciją  #leisksugrįžti ir pratęsė ją, atverdamas duris ir laukdamas žiūrovo, akcija #sugrįžk.