TEATRAS

Sveiki atvykę į vienintelį profesionalų dramos teatrą Pietų Lietuvoje

1988 m. Alytaus miesto savivaldybės ir kultūros darbuotojų iniciatyva nutarta Alytaus mieste kurti profesionalų teatrą. 1989 m. dirbti Alytuje pakviesti jauni režisieriai Dalia Kimantaitė ir Arvydas Kinderis. 1990 m. prie jų prisijungė Loreta Liausaitė. Pirmasis spektaklis pagal O. Milašiaus pasaką „Imperatorius Jonas Beširdis“ buvo pastatytas penkiaaukščio namo rūsyje, o premjera įvyko Kauno lėlių teatro festivalyje.

Pirmaisiais metais trupė neturėjo profesionalių aktorių, todėl režisieriai didelį dėmesį skyrė darbui studijoje. Čia buvo kviečiami dėstytojai iš Vilniaus ir Klaipėdos universitetų, Maskvos dailės teatro. Besiformuojančios trupės veikla buvo įvairiapusė: kuriami lėlių, choreografiniai, dramos spektakliai, rengiamos meninės akcijos, kūrybinės stovyklos. 1992 m. su teatro trupe pagal T. Suzuki metodiką dirbo aktorė, režisierė Vesta Grabštaitė, studijavusi Tadashi Suzuki dramos aktorių vaidybos metodą Japonijos vaidybos menų centre. 

1996 m. teatras – studija persikėlė į naujas patalpas
ir tapo Alytaus miesto teatru.

1999 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje Alytaus miesto teatrui buvo surinktas aktorių kursas, o 2003 m. teatro trupę papildė 9 profesionalūs aktoriai. Alytaus miesto teatras aktyviai gastroliuoja Lietuvoje, nuo pat įsikūrimo bendradarbiaujama su užsienio teatrais (Švedijos Treleborgo teatro trupe 1993–1994 m.), dalyvauta tarptautiniuose festivaliuose, mokymuose Suomijoje, Švedijoje („Baltic Jubilee“), Lenkijoje („Set“). 2002 m. režisierė Dalia Kimantaitė stažavosi Maskvos K. Stanislavskio akademinėje dailės teatro studijoje. 2002 m. Alytaus miesto teatras tapo tarptautinės teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos ASSITEJ nariu. Prie šiuolaikinių scenos menų tarptautinio tinklo IETM (Informal European Theatre Meeting) prisijungė  2016 m.

2003 m. VO teatro bendrija „Apartė“ ir teatras vykdė edukacinę programą-renginių ciklą mokiniams „Europos teatro raida“ (paskaitos, praktikumai, spektakliai), skirtą Europos teatro ištakoms, jo žymiausiems periodams. 2004 ir 2007 m. kartu su Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacija organizuotas Nacionalinis teatrų vaikams ir jaunimui festivalis „Asitežas“2007 m. rudenį Alytaus miesto teatras organizavo nacionalinės dramaturgijos festivalį, skirtą V. Krėvės 125 gimimo metinėms, o  2012 m. teatre įvyko pirmasis  Lietuvos profesionalių teatrų komedijų festivalis „Tegyvuoja komedija!“.

Profesionalių teatrų festivalis „Tegyvuoja komedija!“ išaugo į didžiausią rudens kultūros ir meno įvykį Dzūkijos sostinėje!

Profesionalių teatrų festivalis Alytuje atrado savo vietą ne tik kaip elementas, skirtas linksminti ir kelti rudeninę nuotaiką, bet ir prabudinantis publikos poreikį kultūrai, sugrąžinantis komedijai jos tikrąją – kritinę – vertę. Festivalyje pristatomos komedijos bei jai artimo žanro spektakliai žadina žiūrovą atpalaiduojančiam ir tuo pačiu susimąstyti skatinančiam juokui. Nuo 2012 m. festivalių metu parodyti 55 spektakliai, kuriuose apsilankė beveik 20 tūkst. žiūrovų.
2015 m. festivalio metu pirmą kartą organizuotas dramaturgų konkursas geriausiai komedijos pjesei laimėti. Šią tradiciją tęsime ir V-ajame festivalyje, kuris vyks lapkričio 4 – 20 dienomis. Daugiau informacijos www.teatrufestivalis.lt

2015 m. Alytaus miesto teatras šventė 25 metų kūrybinės veiklos jubiliejų. Ta proga alytiškiai buvo pakviesti į išskirtinių renginių ciklą „25 teatriniai įvykiai”, kuriame pristatyti edukaciniai užsiėmimai, teatralizuoti koncertai, spektakliai vaikamas, jaunimui ir suaugusiems.
Šventiniais renginiais „J2: JUBILIEJINĖ JAUNYSTĖ teatras ne tik pagerbė  jo įkūrėjus, jau išėjusius aktorius bei režisierius, bet ir atvėrė duris jauniems menininkams. Dvi fotomenininkės Agnė Grigaliūnienė ir Ignė Grikevičiūtė pristatė parodą „25+1 teatro istorija‟, praskleidusią teatro užkulisius. Fotografijose ypatingas dėmesys skirtas čia dirbusiems ir kūrusiems žmonėms, vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie nelengvos tarnystės Melpomenės mūzai. Šiuos renginius vainikavo dvi Alytaus miesto teatro premjeros: monospektaklis „žuvėdPRA” pagal J. Tertelį pjesę „PRA” (rež. Andra Virbičianskienė) bei spektaklis suaugusiems „HERO IR ZERO” pagal S. Jones (rež. Petras Lisauskas).

Alytaus teatrui – 25. AMT (ASMENYBĖS. METAI. TIKEJIMAS)

Teatro jubiliejus – tik kelio pradžia…