Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „IŠRINKTIEJI“.

KEIČIAMAS SPEKTAKLIS „IŠRINKTIEJI“ Į SPEKTAKLĮ „BAGADELNIA“

Valstybinio Šiaulių dramos teatro vienos dalies detektyvinė tragikomedija
Režisierė: Monika Klimaitė
Dramaturgė ir pjesės autorė: Gabrielė Labanauskaitė
Scenografė/ kostiumų dailininkė: Berta Bocullaitė
Kompozitorius: Andrius Kairys
Vaidina: Politikė – Inga Norkutė, Mokytoja –Vilija Paleckaitė, Emigrantė – Eglė Ancevičiūtė, Verslininkas – Anicetas Gendvilas, Latvis imigrantas – Mindaugas Jurevičius, Hipsteris – Povilas Adomaitis, Šiaulių gezas – Anupras Jucius, Nominantė – Rimanta Krilavičiūtė
Trukmė: 2 val.
Premjera: 2017 m. spalio 27 d.
Bilietai: 8 €, 10 €, 12 €. Abonementas – 10 €.  

Susirgus aktorei Eglei Ancevičiūtei, valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „Išrinktieji“, turėjęs įvykti 2018 m. lapkričio 25 d. festivalio COMMEDIA iškilmingo uždarymo metu, keičiamas į valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklį „BAGADELNIA“ (rež. Aleksandr Špilevoj).

Įsigyti bilietai į festivalio uždarymo vakarą galioja. Norintieji juos grąžinti, gali tai padaryti iki 2018 m. lapkričio 27 d. bilietų įsigijimo vietoje.

Į kambarį prie prabangiai padengto stalo renkasi pavieniai žmonės, sukviesti į „Geriausio metų žmogaus“ apdovanojimus. Staiga nerūpestingų ir šmaikščių pokalbių srautą nutraukia pasigirdęs balsas, kuris praneša, kad tarp susirinkusiųjų yra žudikas ar žudikė. Situacija ima keistis labai netikėta linkme. Atmosfera kaista, humoras virsta rimtais kaltinimais, o nominantai  – nevaldomais žiaurumo bacilos nešiotojais. Eksperimentas prasideda…

Spektaklis „Išrinktieji“ – tai drąsus jaunų teatro kūrėjų komandos meninis tyrimas žiaurumo tema. Pasak spektaklio kūrėjų, šiandien kaip niekad esame linkę į užslėptas ir nematomas žiaurumo formas: psichologinį terorą, moralinį smurtą, „etikečių klijavimą“ ir savo poelgių pateisinimą, prisidengus doruolio ir teisuolio kaukėmis.

„Tai spektaklis apie septynis nekaltus žmones, pakliuvusius į eksperimentą, jiems to nė neįtariant. Šį eksperimentą galima apibūdinti kaip „žiaurumo laboratoriją“, kurioje tyrinėjamos žiauraus elgesio ir agresijos išraiškos formos. Dažnai emocinį ar psichologinį žiaurumą žmogus linkęs pateisinti ar ignoruoti, priešingai nei fizinį smurtą. Tačiau net ir pati pasyviausia žiaurumo forma vis tiek yra agresija“, – įsitikinusi režisierė Monika Klimaitė.

Spektaklio žanras artimas detektyvui, bet kartu tai ir gilus tiriamasis žvilgsnis į žmogaus psichologijos gelmes. Režisierė Monika Klimaitė spektaklio temą apibrėžia kaip „žiaurumo plačiąja prasme laboratoriją“. Pasak spektaklio dalyvius konsultavusios psichologės Vaivos Klimaitės, „žiaurūs gali tapti visi – ir tai itin nepatogi mintis, priverčianti susitikti su savo demonais, pajusti diskomfortą ir baimę. O baimes visada verta nugalėti“.

Spektaklis sukurtas kolektyvinės kūrybos principu – kūrimo pradžioje aktoriams buvo pateiktas tik siužeto karkasas, kuris repeticijų metu, bendradarbiaujant su dramaturge Gabriele Labanauskaite bei psichologe Vaiva Klimaite, užsipildė autentišku turiniu. Pasak pjesės autorės, „Išrinktieji“ – tai aktualus ir dinamiškas, „čia ir dabar“ principu paremtas meninis-socialinis eksperimentas, žadantis žiūrovui netikėtų potyrių ir atradimų.

Monika Klimaitė/ spektaklio režisierė – režisūros žinių sėmėsi Lietuvoje, Didžiojoje Britanijoje, Danijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Didelį dėmesį skiria bendradarbiavimui su aktoriais ir kūrybine komanda. Spektaklyje „Išrinktieji“ pirmą kartą savo kūrybinėje praktikoje ji išbandė kolektyvinės kūrybos principą. Monika džiaugiasi, kad šis spektaklis suteikė galimybę kurti savo gimtajame mieste.

Gabrielė Labanauskaitė/ dramaturgė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytoja, rašanti dramas teatrui nuo 2003 metų. Dramaturgę domina laboratoriniu principu, kartu su kūrybine komanda kuriamos pjesės ir aktualios, socialinės temos. Gabrielės dramos statomos Lietuvoje ir užsienyje (Anglijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Suomijoje, Latvijoje ir kt.).

Dėmesio! Spektaklio metu naudojamos ryškios mirksinčios šviesos ir garso efektai.

Strateginis teatro rėmėjas

Festivalį iš dalies finansuoja